POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-So, 9-17 h)

Největší důl na diamanty na světě

Kde se vlastně nachází ten vůbec největší diamantový důl? Mnozí by jistě tipovali, že se nachází někde v Africe, vždyť odtud prochází drtivá většina světové produkce a byl by zřejmý nesmysl umisťovat tento důl třeba někam do Asie nebo Jižní Ameriky.

Odpověď na tuto otázku je ale poměrně dosti překvapivá, protože tento důl se vlastně nachází v Austrálii, konkrétně v její severozápadní části.

Tato oblast je příznačně pojmenována Kimberley, nese tedy stejný název jako africká lokalita, kde se diamanty těží snad už od nepaměti. Srdcem celé oblasti je pak obrovský důl Argyle, který už vydal více než sto tun diamantů.

Původně se v lokalitě mělo těžit hlavně zlato, ale když se zjistilo, že ho tu opravdu moc není, smělé plány vzaly za své. V říjnu 1979 ale bylo náhodně nalezeno obrovské ložisko diamantů. Opravdový poklad, jen ho vytěžit. O čtyři roky později úřady schválily stavbu dolu a začalo se stavět, celkové náklady přišly na skoro půl miliardy dolarů. Ale jak ukázala vzdálená budoucnost, tato investice se více než vyplatila.

Důl Argyle se rozkládá na ploše půl kilometru čtverečního a je vzdálen od nejbližší civilizace více než sto kilometrů. Jeho zaměstnanci žijí v kempech, většinou pocházejí z blízkého města Perthu a najdou se mezi nimi dokonce i původní obyvatelé Austrálie – Aboriginové.

Kolik že se tu ročně vytěží? Úctyhodných sedm tisíc kilogramů diamantů (35 milionů karátů), což je velká část celosvětové produkce (meziročně až jedna třetina). A navíc jde o skutečnou kvalitu, protože surové diamanty z této oblasti jdou bez výjimky do šperkařského průmyslu. Důl ještě není zdaleka prázdný, rezervy ještě při stabilní úrovni těžby vydrží skoro celou jednu generaci. A ještě zajímavost na závěr, tamní rekordní diamant má necelých 43 karátů, našel se na začátku devadesátých let minulého století a je přední pýchou v muzeu vlastníka dolu, společnosti Rio Tinto Diamonds.