POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-So, 9-17 h)

Těžba zlata a poptávka po něm v roce 2013

Kde se v minulém roce vytěžilo nejvíce zlata? Která země ho nejvíce vyvezla a kam se naopak mohutně dováželo? A jak to bylo s cenou tohoto drahého kovu?

Často se z médií dovídáme negativní zprávy, všechny se točí kolem zlata. Pokles jeho hodnoty, uzavírání menších dolů a tak podobně. Situace ale není až tak tragická, jak se tvrdí. Meziročně se totiž zlata – v celosvětovém měřítku – vytěží opět o něco více.

Souvisí to samozřejmě s mírným poklesem jeho ceny, protože zatímco se v roce 2012 vytěžilo celkem 2861 tun zlata, v minulém roce to bylo podle společnosti Metals Focus hned 2920 tun. Přitom ještě v roce 1996 se vytěžilo jen něco přes 2200 tun, takže i přes propad v létech 2006 a 2009 těžba narůstá.

V celosvětovém měřítku je na prvním místě Čína, ta kraluje už sedm let a blíží se hranici čtyř stovek tun zlata za rok. Vztah této země ke zlatu je opravdu mimořádný, čínská vláda se snaží převést svoje rozpočtové úspory právě do tohoto kovu a dovoz tak převyšuje celkovou těžbu v zemi klidně i o dvě stě procent.

Na druhém místě pomyslného žebříčku je pak Austrálie, která sice dlouhou dobu kralovala, ale v posledních letech produkci snížila – provozované doly se povedlo v některých případech úplně vytěžit. Třetí jsou pak Spojené státy americké, zde se těží zlato hlavně v oblasti Nevady, opět ale platí skutečnost, že bohatá ložiska jsou již dokonale vybrána a pro oživení těžby se musí zakládat nové projekty.

Velký boom zažívá v oblasti těžby zlata Rusko, které v novodobé historii atakuje třetí příčku, tamní vláda stejně jako ta čínská zvyšuje své zlaté rezervy a kvůli stále se zvyšující produkci vlastně zlato vůbec nedováží. Dílčími producenty zlata jsou pak i Jižní Afrika (rovněž někdejší velmoc), Peru, Kanada či Mexiko, kde roste těžba zlata opravdu rychle.

A co cena zlata? Ta byla na přelomu let 2012 a 2013 zhruba na sedmnácti stovkách dolarů za trojskou unci (přibližně 31,1 gramu), v první polovině roku ale došlo k výraznému propadu až ke hranici dvanácti set dolarů. Současná cena je stabilizována na třinácti stovkách dolarů za trojskou unci a do budoucna by mohla ještě trochu vyrůst.