Půjčení peněz oproti zástavě není žádný výmysl dnešní moderní doby, ale je staré jako lidstvo samo. První zmínky o půjčování peněz nás zavedou do Starého Egypta a Mezopotámie. Poté se tento zvyk rozšířil do řeckých měst a antického Říma. Velkého rozmachu se půjčkám dostalo v období zámořských objevů a kolonizace v 16. století. Postupem času se půjčování peněz stalo běžnou součástí našich životů.
V dnešní době se nezastavují jen nemovitosti, ale také movité věci. Největší podíl na zástavách má určitě elektronika – hlavně mobilní telefony, další velkou skupinou je zlato, zlaté šperky. Do zástavy ovšem můžete dát i věci běžné denní potřeby např. domácí spotřebiče, nářadí, vrtačky, brusky, notebooky, tiskárny, sportovní potřeby – jízdní kola, tenisové rakety, lyže apod. Zástavou se také mohou stát obrazy, umělecké předměty nebo hudební nástroje. Potom bude záležet na domluvě majitele zastavárny a klienta, kolik peněz si klient bude moci půjčit na danou věc. Určitě na to bude mít velký vliv to, v jakém stavu se daná věc nachází a zda s sebou budete mít doklady o koupi věci a to, a jestli je ještě v záruce. Tyto aspekty zvýší hodnotu vaší zastavované věci. Všechny podmínky ohledně zástavy se klient dočte ve smlouvě, kterou mu zastavárna vystaví.
Pokud si klient zastavenou věc nevyzvedne v dohodnuté době a tudíž nesplatí půjčenou sumu i s úrokem, zboží propadá ve prospěch zastavárny a ta stává se jejím majitelem.