POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-So, 9-17 h)

Zlato a výroky slavných, přísloví atd.

Zlato je bezesporu vůbec nejoblíbenějším kovem napříč dějinami, byť mnozí – a v Čechách by toto bylo vzhledem ke staleté tradici celkem pochopitelné – mají rádi i stříbro. Tady jsou výroky slavných, kteří se k zlatu vyjadřovali napříč dějinami.

O tomto drahém kovu vzniklo takové množství citátů, přísloví a pořekadel, že je všechny určitě v jednom článku nemůžeme vyjmenovat. Zaměřme se tedy alespoň na ty nejzajímavější, které jsou často i obecně známé. Dejme si k dobru takovou TOP 10.

 

  1. Zlatá střední cesta. Quintus Horatius Flaccus. Nadčasové přísloví, které dokládá, jak je dobré držet se při zemi – ale současně také znát své dobré stránky. Mnohým se jeho dodržování více než vyplatilo.

  2. Prokletý hlad po zlatě. Publius Vergilius Maro. Už tento antický učenec měl velkou pravdu, že?

  3. Vidí-li zlato, sejde i anděl ze své cesty. Japonské přísloví. No, vidíte – říká se to i o nadpozemských bytostech, jak by se mohl ubránit obyčejný smrtelník?

  4. Nevěsta tam se kloní, kde zlato zvoní. Polské přísloví. I tohle platí skoro doslova.

  5. Mluviti stříbro, mlčeti zlato. Jan Zlatoústý. Ano, i tohle nepotřebuje asi žádný komentář.

  6. Nikdy nemá moře dost vody, královská pokladna dost zlata a mudrc moudrých slov. Perské přísloví. Tyhle tři výroky bezpochyby platí i dnes, pokud pomineme existenci Aralského jezera a Monackého knížectví.

  7. Dárky zalichotí i bohům, zlato působí víc než tisíc slov. Eurípidés. Tohle je jistě také pravda, komu by se ten kov vlastně nelíbil? Zvedněte ruku…

  8. Blázni mají srdce ze zlata a chytráci z toho žijí ve zlatě. Théodore De Banville. Staré známé rčení o zneužívání lidské poctivosti a dobroty.

  9. Vlastní dům je jako zlato. Nizozemské přísloví. Tohle je také pravdivé, navíc – s hypotékou má často i hodnotu zlata, že?

  10. Host první den zlato, druhý den stříbro, třetí den měď – honem domů jeď. Ukrajinské přísloví. Říkává se i u nás, že „host třetí den smrdí“, ale to je přeci jen méně libozvučné.