POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-Ne, 9-17 h)

Zlatá horečka v současné Číně

V posledních měsících rapidně roste poptávka po zlatě – přesně tak by se dala vystihnout aktuální situace v Číně. Jak alespoň informuje Světová rada pro zlato, poptávka po zlatě v Číně překročila hranici tisíce tun. Příčin může být hned několik, každá z nich má jistě něco do sebe. V první řadě je to pokles ceny zlata, které v době nedávno minulé opravdu hodně ztratilo na své hodnotě.

Za druhé, v Číně se začíná pomalu utvářet klasická střední třída západního střihu, která má samozřejmě zájem o to investovat své naspořené prostředky do něčeho hodnotného, například právě do zlatých slitků. A v neposlední řadě, dost možná se chystá něco podobného, o čem se už dlouhou dobu mluví v souvislosti s ruským rublem. Čínská vláda chce mít svou měnu podloženou zlatem, jüan tím pádem získá obrovskou celosvětovou prestiž jako hodnotné platidlo.

A pozor, čínská poptávka může ještě narůst. Ceny zlata totiž stále klesají v nevídané míře, nahrávají tomu i poslední geopolitické události. Nejde jen o situaci na Ukrajině, ale například i změny v Thajsku. Situace ve světě není právě růžová, v době nejistoty vždy cena zlata klesá a tento kov se stává podstatně dostupnějším širokým vrstvám populace. Poptávka pak logicky narůstá. Podle odborníků by měla celková asijská poptávka po zlatě růst i kvůli nedávnému opatření v Indii. Tamní vláda totiž prozřetelně změnila zákonné normy týkající se dovozu zlata, to je tak nyní pro zdejší miliardový podstatně dostupnější.

A co Čína? Tamní poptávka po zlatě má podle odborných prognóz vystřelit až na 1350 tun ročně, a to jsou ještě ty nejnižší odhady. Stát by se tak mělo už během příštích dvou let, kdy cena zlata bude pravděpodobně spíše stagnovat.