POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-Ne, 9-17 h)

Zajímavosti ze světa diamantů

Našlo by se opravdu spoustu zajímavostí, které jsou spojeny se světem těchto drahých kamenů. Diamanty evokují už od nepaměti spojení obrovského luxusu a vytříbeného vkusu. Dovolit si je může jen opravdu málokdo, jsou nesmírně vzácné. Tak čím začneme?

Mezi nejvzácnější diamanty patří ty, které jsou modře zabarvené. Je to až k neuvěření, že na jeden modrý diamant připadá sto tisíc dalších, které mají jiný odstín nebo jsou takzvaně čiré. Ostatně, těch průhledných jsou jen asi dvě procenta, nejčastěji se nacházejí v dolech ty zabarvené do hněda.

Jak zjistíte cenu diamantů? K tomu musíte znát celkem čtyři parametry, které se označují jako „4C“. V první řadě je to váha (jinými slovy počet karátů), čistota (tedy pokud možno co nejméně „vnitřních defektů“, nečistoty zkoumají odborníci pod lupou), barva a brus. Pro zajímavost, jeden karát je přibližně 0,2 gramu. V angličtině carat, clarity, colour a cut. Jen asi pětina světové těžby jde do klenotů, zbytek míří na průmyslové využití. Nezbytně nutné jsou tyto drahé kameny například v zubních ordinacích.

Věřte nebo ne, v minulosti nebyl diamant tak oblíbený jako dnes. Důvodem bylo hlavně to, že nemohl být kvůli své tvrdosti prakticky nijak opracováván jako třeba drahé kovy. Modernější epocha, konkrétně devatenácté století, s sebou ale přinesla první opravdu velkou brusírnu diamantů, stalo se tak na území USA. Už dříve se ale diamanty drobně opracovávaly třeba v Indii (zde poprvé podle dochovaných záznamů ve čtrnáctém století).

Do jaké míry že je světové bohatství uloženo právě v diamantech? Kvůli nesnadnému obchodu a menší dostupnosti této suroviny je to v této chvíli asi pět až deset procent celkového objemu bohatství ve světě. Cena tohoto drahého kamene navíc neustále roste, investici si ale mohou dovolit jen ti nejbohatší. Broušený investiční diamant o váze půl gramu totiž může stát i v přepočtu jeden milion českých korun.