POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 630,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-Ne, 9-17 h)

Z jakého důvodu nosíme šperky?

Nejsou vždy jen ozdobou, v minulosti měly často i společenský význam. Šperky provázejí lidstvo odnepaměti, už v době jeskynních lidí se nosily v množství větším než malém. V čem spočívá jejich kouzlo a jakou za sebou mají historii?

O nejpopulárnějším módním doplňku se toho dá zkrátka hodně co říci!

Ne všude jsou obvyklé

Zatímco u nás se šperky nosí dnes a denně, nejsou a nemohou být všude na světě vnímány stejně. V Čechách je obvyklé, že se novorozeným holčičkám nechávají propíchnout uši, aby se mohly už jako malé parádit díky zlatým náušnicím. Kultura v USA je ale hodně odlišná, propichování uší je vnímáno spíš negativně a podněcuje hodně rodinných rozmíšek. Takže k čemu všemu vlastně šperky slouží?

Je to symbol, ale také památka

Šperky mluví symbolickou řečí. Své by o tom mohly vyprávět každé zásnubní nebo svatební prsteny, které stvrzují spojení dvou lidí v dobrém i ve zlém. Již zmíněná náušnice je zase – obvykle – symbolem, který od sebe odlišuje pohlaví. V evropských měřítkách je náušnice vnímána, alespoň u starších generací, jako symbol ženskosti.

Skvělá vzpomínka v podobě šperku? Nějaké dostaneme při výjimečných životních událostech, jiné zase jen tak z lásky. Někdy šperk daruje přítel, jindy zase babička nebo tatínek. Mnoho šperků se dědí po generacích v jedné rodině a nesmí se nikdy prodat. Mají totiž citovou hodnotu a je za nimi příběh, který obsáhne klidně i několik století.

Společensky významné šperky

Některými šperky může nositel vyjádřit i příslušnost k dané komunitě. Například rapper se ozdobí masivními kovovými řetězy, náušnice z mimořádně drahých kovů zase zdůrazňují, že nositelka pochází ze zámožných kruhů. Luxusní šperky se navíc nevyrábějí jen ze zlata nebo platiny, ale často jsou dozdobené drahými kameny nebo perlami s neuvěřitelnou hodnotou. Některé kousky mohou obrušovat jen zkušení mistři, kterých na světě opravdu mnoho není – to pak dělá i výslednou cenovku.

Výběr šperků se odvíjí od mnoha drobností. Doladění outfitu nebo půjde snad o šperk na nějakou významnou společenskou událost? Každodenní nošení a jedna vzácná příležitost, to určitě není vždy totéž. Myslet na výběr šperků musíme i při oblékání, protože vše by mělo ladit a ideálně příliš nevyčnívat. Jen potom se dočkáme mnoha obdivných pohledů ze všech stran, za ten pocit to jistě stojí!