POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-So, 9-17 h)

Významné události v historii zlata používaného jako měna

Podle webu geology.com je pravděpodobné, že zlato je první lidmi těžený kov na světě. Důvodem mohl být fakt, že lidé nemuseli ryzí zlato míchat spolu s jinými kovy, zlato bylo poměrně snadno rozpoznatelné, dalo se snadno najít, bylo přístupné a v neposlední řadě i dobře využitelné.

Není pochyb o tom, že většina zlata, které bylo velmi snadno k nalezení a vytěžení bylo již dávno objeveno. V dávných dobách v různých zlatem proslulých regionech světa, bylo velmi jednoduché prostě narazit na otevřené zlaté žíly. Dnes je to ale prakticky nemožné.

Není překvapením, že si starověké civilizace zlata tak cenily. Ryzí zlato je měkké a dá se poměrně dobře kovat do různých tvarů. Archeologové v minulosti našli krásné zlaté předměty na Blízkém východě, které jsou staré přes pět tisíciletí. V minulosti, stejně jako dnes, bylo zlato používáno jako dekorační předmět a uchovatel hodnoty. Během posledních padesáti století národní měny přicházejí a odcházejí, ale zlato zůstává stále cenné a užitečné.

Zde jsou uvedeny největší milníky světové historie zlata používaného jako měna

1500 př. n. l.: Zlato bylo poprvé uznané jako měna pro mezinárodní obchod, když obyvatelé starověkého Egypta využívali núbijského zlata k vytvoření bohatství pro svou říši.

50 př. n. l.: Staří Římané poprvé vyrazili zlatou minci Aureus.

1066 n. l.: Normanskými dobyvateli byl pevně stanoven Britský měnový systém. Původní libra byla ve skutečnosti ze stříbra, což byl další kov často používaný pro měnu.

1792 n. l.: Spojené státy zavedly peněžní systém, založený na stříbrno-zlatém standardu. Zjištěná hodnota dolaru byla stanovena na hodnotu 24,75 zrnek ryzího zlata nebo 371.25 zrnek čistého stříbra.

1900 n. l.: Spojené státy oficiálně uvedly v platnost zlatý standard. Země se dohodly na zachování svých národních měn v pevném směnném kurzu ve vztahu k ostatním národům.

1971 n. l.: Prezident Nixon ruší ve Spojených státech zlatý standard.

2010 n. l.: Robert Zoellick, prezident Světové banky, říká, že by se největší světové ekonomiky měly vrátit ke zlatému standardu, aby se stabilizovaly měny.

2011 n. l.: Cena zlata dosahuje rekordních 1.923 $ za unci (což je 28,35 gramů)

Jaká je budoucnost zlata jako měny?

Většina lidí měří hodnotu zlata ve své vlastní měně. Problém je, že hodnoty měny kolísají každý den. Skutečný význam hodnoty zlata v posledních letech spočívá především v jeho schopnosti udržet si svou hodnotu, co se týče aktuální kupní síly.