POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 630,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-Ne, 9-17 h)

Využití stříbra

Jediný drahý kov, který se v průmyslu využívá snad úplně ke všemu. Tak přesně to je stříbro, jehož hodnota v příštích letech nesporně vzroste – zásoby v dolech docházejí a poptávka jde naopak nahoru. K čemu je tedy stříbro, kromě šperků a ozdob, vlastně ještě dobré?

Stříbro je nezastupitelnou složkou elektronického průmyslu. Některé slitiny, které se v tomto průmyslu využívají, by se bez přítomnosti alespoň pár mikrogramů stříbra nemohly obejít. Stříbro je nejen v tomto prostě nenahraditelné. Stříbro je do jisté míry zastoupeno třeba i v počítačích, tabletech, mobilních telefonech a tak podobně, takže s ním vlastně přicházíme denně do styku, i když nemáme na krku žádný stříbrný řetízek. Zajímavé, že? A to není vše, dokonce i amalgámová zubní plomba, kterou má i přes mnohdy přehnanou (či v mrzkých případech skoro žádnou) péči o svůj chrup snad každý z nás, obsahuje určité mikroskopické množství stříbra. V případě využití stříbra ve zdravotnickém průmyslu nelze opomenout ani takzvané koloidní stříbro, o něm si ale poreferujeme v jiném článku. V pár slovech snad jen můžeme naznačit, že se při léčení využívá precizních antibakteriálních schopností stříbra.

Stříbro se používá i při výrobě některých médií – CD, DVD i BluRay. Neobejde se bez něj výroba zrcadel nebo malých bateriových článků. Neobešla by se bez něj ani výroba proklínaných a zbožňovaných fotovoltaických článků nebo solárních elektráren. A samozřejmě – nesmíme v žádném případě zapomenout ani na to, že výroba klasických fotografií by také byla bez trochy stříbra zhola nemožná.

Díky stříbru máme na světě moderní funkční oblečení, stříbro dokáže pomoci i s čištěním vody. A v neposlední řadě, neustále se rozvíjející průmyslový obor – nanotechnologie – rovněž využívá tento drahý kov v hojné míře. Během příštích dvaceti let prý zásoby zlata v dolech dojdou, co nás čeká potom? To je asi ve hvězdách, každopádně to bude velký problém. Přímo do průmyslu totiž jdou tři čtvrtiny vytěženého stříbra, mince, šperky a investiční stříbro tvoří zbylou čtvrtinu.