POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-So, 9-17 h)

Vydavatelé gramofonových desek

Během své historie, jejíž začátek sahá až na závěr 19. století, a která díky jejich navracející se popularitě stále trvá, zažily gramofonové desky mnoho úspěchů. Samozřejmě by to nebylo možné, kdyby neexistovala vydavatelství, která by hudbu na deskách vydávala. Během desítek let se na trhu objevila spousta větších i menších vydavatelství, která více i méně ovlivnila svět hudby. Podívejme se tedy na ty, které jsou asi nejslavnější.

Supraphon – pro českého fanouška asi velmi známá značka. A překvapivě byla a je známá také ve světě. Vydavatelství Supraphon vzniklo už ve 30. letech minulého století. Když se po druhé světové válce rozjela výroba naplno, sloužily desky Supraphonu pouze pro export a šířila se na nich do světa česká klasická hudba. Teprve v 60. letech se desky Supraphon začaly vydávat i u nás. V zahraničí má značka dodnes vynikající renomé, přestože technologicky bylo Československo před rokem 1989 velmi pozadu.

Opus – toto české, nebo spíše slovenské vydavatelství, vzniklo počátkem roku 1971, kdy se vyčlenilo ze Supraphonu a začalo vydávat zpočátku výhradně slovenské interprety. Postupem času začal Opus vydávat také zahraniční alba. I když si v zahraničí nezískal takové jméno jako Supraphon, u nás rozhodně patří k těm nejznámějším.

EMI – jedno z nejznámějších světových vydavatelství už v dnešní době aktivní není. Nedávno bylo prodáno jinému velkému hráči v poli vydávání hudby. V minulém století ale patřilo mezi absolutní špičku. Založeno bylo roku 1931 a mnozí si ho spojují zejména se značkou gramofonů His Master´s Voice s charakteristickým logem psa poslouchajícího gramofon. Tomuto vydavatelství také patřilo slavné nahrávací studio na Abbey Road v Londýně.

Sony Music Entertainment – tato původně americká společnost je již nyní ve vlastnictví japonského giganta Sony. Ve 20. století ale pod názvy ARC a Columbia (CBS) Records vydalo mnoho hudebních nahrávek všech možných interpretů. Roku 1991, kdy už byly vinylové desky dávno překonány magnetofonovými kazetami a CD nosiči, odkoupila toto vydavatelství společnost Sony.