POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-So, 9-17 h)

Stavebnice LEGO

Kdo z nás si jako malý nehrál s legendárními kostičkami? Jejich pestrost, variabilita a z toho plynoucí nekonečný zdroj zábavy nás ještě dnes nepřestává udivovat. Této dánské stavebnici se snad dá vytknout jen jediná věc: ta bolest, když na ni nedopatřením šlápnete…

Dánská cesta k úspěchu

Historie firmy Lego sahá více než osmdesát let do minulosti, první klasická plastová kostička však spatřila světlo světa až po druhé světové válce. Za vším stál dánský tesař Ole Kirk Christiansen, který začínal s výrobou dřevěných kostiček na hraní. Když se mu dostala do ruky klasická samostojící kostka vyráběná v britské továrně Kiddcraft, Christiansen si uvědomil, že takový nápad není vůbec marný. Začal tedy s výrobou podobných kostiček, tentokrát plastových.

Automaticky spojitelné kostky od dánského tesaře přinášely jednu velkou výhodu: dobře držely u sebe díky přesně tvarovaným výstupkům. Jejich výhoda oproti klasickým dřevěným kostičkám se ovšem projevila teprve později. Zpočátku jejich autor narážel na neúspěch u zákazníků a prodeje se zadrhávaly, neboť plastové kostičky nedokázaly vytlačit oblíbené dřevo a zaklapávání jednotlivých kostek bylo v počátcích navíc dost omezené. Nezbývalo tedy než se pustit do dalších úprav. Za to, že se Ole Kirk Christiansen rozhodl nevzdávat se a zkoušet to dál a dál, bychom měli být vděční: nakonec totiž skutečně připadl na ideální tvar a úspěch se dostavil.

Nadnárodní rozměry

Brzy mohl autor legendární stavebnice začít slavit úspěchy i v zámoří. Úspěšně se rozvíjející továrně chybělo snad už jen jméno, a tak Chirstinsen opět mírně zariskoval a vymyslel originální slovní spojení „lego“, jakožto zkratku dánského výrazu „Leg godt!“ („Hraj si dobře!“). i tentokrát se ukázalo, že volba padla na úrodnou půdu. Snadno zapamatovatelný a nápaditý název byl jistě jedním z  faktorů, proč je dnes firma naprostým lídrem na trhu stavebnic, je známá po celém světě.

ZAJÍMAVOST: Jednu z továren provozuje i v České republice, nedaleko středočeského Kladna. Internetové zdroje uvádějí, že celkový roční objem vyrobených kostek je přibližně dvacet miliard, což je 600 dílků za sekundu.