POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 630,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-Ne, 9-17 h)

Sbírání starověkých mincí: Stručná historie řeckého Statéru

Lidé, kteří pořizují zlato, jako investici často najdou zalíbení ve zlatých mincích, jako je třeba statér.

Mnoho různých způsobů, jak si užít numismatiku

Mnoho sběratelů se zabývá numismatikou ve snaze dosáhnout několika cílů. Například v případě, že cílem je koupit zlato do investičního portfolia, spousta zlatých a stříbrných mincí je způsobilých i pro zařazení na účet Drahých kovů IRA. Mezi některé další důvody pak patří ocenění mince jako takové a její krásy, její držení kvůli hodnotě nebo je to jenom prostě a jednoduše zajímavý koníček.

Ražba starověkých řeckých mincí

Stříbrný statér

Jedny z nejkrásnějších mincí byly vytvořeny v Řecku. Byli to právě Řekové, kteří vyrobili první statér. Toto slovo označuje prostě „váhu„. První statéry byly vyrobeny ze stříbra a byl na nich zobrazen panovník. Mince vážila 7 gramů. Statér se stal brzy velice populární a jiné národy, jako třeba Féničané ho přijaly v různých obměnách dokonce za svou vlastní měnu.

Zlatý statér

Několik řeckých městských států si razilo vlastní verze statérů. Tak vznikly statéry s různým ražením a ornamenty. Takto se vlastně zrodil i zlatý statér, který vážil stejně jako stříbrný statér. Podobně široké použití z něj činí jednu z nejcennějších a zároveň nejdostupnějších starověkých mincí. Cena této mince závisí na celé řadě faktorů, včetně její vzácnosti.

Sběratelství starověkých mincí

Sběratelé, kteří kupují zlato, ale zároveň sbírají starověké mince, mají širokou škálu možností. Ti, kteří mají skromnější rozpočet, mohou koupit různé typy stříbrných mincí nad aktuální cenou stříbra. Je zde ale dost lidí, kteří mají peníze a neváhají za mince pořádně zaplatit. Je sice pravda, že mnoho z nejcennějších starověkých mincí je dnes uloženo v muzeích           a státních sbírkách, stále ale můžeme na trhu najít cenné statéry. Bez ohledu na vaše investiční záměry teď je ten správný čas si sednout a prostudovat minci, kterou mohl mít v ruce klidně i Alexandr Veliký.

Video Statér: