POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 630,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-Ne, 9-17 h)

Rusko znovu masivně posiluje své zlaté rezervy

Ruská federace znovu stahuje náskok Číny a podle všeho je v současnosti již pátým největším vlastníkem zlata na celém světě. V březnu grafy ruské centrální banky ukázaly příbytek 800 tisíc troyských uncí, tedy 24,9 tun zlata. Celkově tak zlaté rezervy této velmoci čítají 1679 tun zlata, což je jen o 164 tun méně, než oficiálně vykazuje Čína. Ta ovšem od října svůj zlatý poklad nijak nerozšířila. Pokud bude tento trend pokračovat, Rusko do konce roku Čínu v žebříčku držitelů zlata přeskočí.

Březnové ruské grafy ukazují, že bylo za tento měsíc do trezorů přidáno více než 9,3 tun zlata v průběhu měsíce února, ale stále méně, než 31,1 tuny, které přibyly do ruských trezorů v lednu. V prosinci loňského roku nekoupili Rusové žádné zlato. Celkově to tedy znamená, že za první čtvrtletí roku 2017 nakoupila Ruská federace něco málo přes 65 tun zlata, což překračuje hodnotu všeho zlata, které stát za první čtvrtletí vytěžil z vlastních zásob. Během minulého roku Rusko nejspíše vytěžilo něco kolem 274,4 tun zlata.

Ovšem pozor. Zatímco to vypadá, že Rusko mohutně stahuje čínský náskok a vyrovnává stav zlatých rezerv, měli bychom pamatovat na to, že oficiální čínské tabulky není radno brát moc vážně. Skutečná zásoba zlata v čínské státní pokladně může být mnohem vyšší. Čína je totiž známá tím, že pravidelně podhodnocuje své zprávy o stavu zlata a své měsíční přehledy začala zveřejňovat transparentně teprve v létě roku 2015. Jenže od přidání čínské národní měny do indexu SDR země nevykázala žádné nárůsty ve zlatých rezervách. Že by se snad Čína vrátila k původnímu modelu a zveřejňovala své nákupy, jen když se jim to bude hodit?