POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-Ne, 9-17 h)

Rusko a Čína skupují zlato ve velkém

Některé země se fyzického zlata zbavují a vyměňují je za dluhopisy, jiné je zase nakupují ve velkém. Strategie politiky je různá a jen málokdo se v ní přesně orientuje. V případě Moskvy a Pekingu jde o strategii, která znamená snahu o oslabení dolarové měny. Jak uvedl i německý tisk, ve finančním sektoru již začala nová studená válka, podobná té z druhé poloviny dvacátého století.

Putin nařídil kupovat zlato ve větším objemu, ale dá se říci, že v tomto směru hraje Rusko až druhou ligu. Ta první totiž patří po zásluze Číně, která za poslední rok a půl navýšila své státní zásoby zlata o více než polovinu. V konečném účtování to dělá poměrně dost – z tisícovky tun zlata se Čína vyšvihla na 1762 tun.

Dolar není oblíbeným platidlem

Ačkoliv je americký dolar světově uznávanou měnou a USA jím financují obchody po celém světě, nejsou to peníze, které by uznávala každá země napříč všemi kontinenty. Dolar se zdráhají přijmout některé jihoamerické země, ty ale nemají v obchodní sféře příliš na výběr. Rusové se do budoucna chtějí zaměřit na jiné trhy, než je ten americký a obchodování s dolarem se co možná nejvíce vyhnout. Půjde to vůbec po ekonomické stránce uskutečnit? To ukáže až budoucnost, takzvaný BRICS je zatím sotva založen.

Česká národní banka má 14 tun zlata

Pořád se ale Číňané a Rusové nevyrovnají americkým zásobám, ty činí více než osm tisíc tun zlata. Pro srovnání, česká pokladna je v tomto ohledu velice chudá. Pouhých 14 tun zlata v sejfech ČNB, oproti tomu skoro čtyři tisíce tun uložených v Německu. Na předních příčkách světového žebříčku se kromě USA, Německa, Ruska a Číny drží ještě Francouzi, Italové a Švýcaři. Čína má jen minimum finančních rezerv ve fyzickém zlatu, i proto se na trhu chová právě takto. Výkyvy amerického dolaru či ruského rublu a na to navázané ceny ropy, s něčím podobným Číňané nechtějí operovat. Dluh Spojených států amerických vůči Číně dělá astronomickou sumu, odpovídající 31 bilionům našich korun. Pro srovnání, celoroční příjem státního rozpočtu ČR nedosahuje ani hranice 1,2 bilionu.

I přes veškerou snahu některých zemí o výrazný pád amerického dolaru se s něčím podobným jistě nedá počítat. Maximem, kterého mohou Čína s Ruskem dosáhnout, je jen částečný výkyv americké měny směrem dolů. Je nesporné, že i takový krok by znamenal obrovské úsilí.