POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 630,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-Ne, 9-17 h)

V průmyslu a medicíně je zlato nenahraditelné

Zlato mělo vždy velký vliv na psychiku lidí i na světovou ekonomiku. Jeho vzácnost a unikátní vlastnosti z něj udělaly symbol moci a síly. Nicméně, je po něm poptávka i díky jeho využitelnosti v technologii, a dokonce i v medicíně.

Vzácné a hodnotné

Mnoho lidí překvapí, že všechno vytěžené zlato na světě váží jen 165 tisíc metrických tun. Většina zlata, které dnes používáme, bylo pravděpodobně mnohokrát recyklováno. V podstatě se dá říct, že je klidně možné, že ve vašem zlatém prstenu se nachází molekula zlata, která byla kdysi v nějakém šperku ze starého Říma.

Zlato je nejčastěji používáno v:

  • Klenotnictví (52%)
  • Investicích (34%)
  • Průmyslu (12%)

Zbylá dvě procenta mají neznámé využití.

Je to právě věda a medicína, která nás nutí používat zlato znovu a znovu. Mnoho zlata je ale při svém využití navždy ztraceno, například to, které letí do vesmíru jako součást elektrických okruhů a zařízení kosmických lodí.

Své nezastupitelné místo má ale zlato i v medicíně. Například v USA je artritida často léčena tak, že je injekčně vpravována do svalů a tato metoda má poměrně slušné výsledky.

Některé druhy rakoviny lze také léčit izotopy zlata, které, pokud se přivedou k radioaktivitě, mohou zabíjet smrtelné buňky. Lidé, kteří trpí chorobou, která jim znemožní plně zavřít oční víčka, také spoléhají na zlato, protože v takových případech lékaři vpraví do víček malé množství zlata, které díky své hmotnosti víčka vytáhne natolik, že se mohou zavřít.

Zlato je také využíváno v diagnostice. Pokud je zlato radioaktivní a vpraví se do těla, tak vysílá signály. Pokud vpravíme takové zlato do krve, můžeme například zjistit, kde se tvoří sraženina.

Hlavní výhodou zlata je, že nijak nereaguje na chemikálie a další tekutiny. Proto je v podstatě nezničitelné a je jistota, že nebude nepříznivě reagovat s jinými látkami v těle.

Kov budoucnosti

Je jisté, že zlato nelze v medicíně nijak nahradit. Stále se objevují nové a nové metody, při kterých hraje zlato významnou roli. I když je používáno jen ve velmi malém, dá se říct miniaturním množství, je využití zlata v medicíně drahé a při lékařském využití se zlato většinou nenávratně ztratí. I to hraje do karet investorům, kteří na svém zlatě mohou jednou takto neskutečně vydělat.