POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-So, 9-17 h)

Poznáte falešný prsten?

Už vám někdo nabízel za velmi výhodných podmínek zlatý prsten? Poznáte falešný prsten? V tomto článku se podíváme jak rozeznat prsten, který na první pohled vypadá jako zlatý, ale přitom je mosazný.

Hned na začátek musím říci, že bez lupy nebo zkušeností takový prsten na první pohled nemusíte vůbec poznat. Pokud totiž mosazná prsten někdo vyleští bude se blýskat jako opravdové zlato. Jak poznat padělek?

Vyleštěná mosaz vypadá jako 18 karátové zlato, protože je více žluté. Standardní 14 karátové zlato není tak sytě žluté.

Padělek zlatého prstenu
Padělek zlatého prstenu. Tento prsten je mosazný. Vlevo je prsten nevyleštěný. Vpravo je vyleštěný padělek.

Falešné prsteny jsou většinou mosazné

V případě, že budete mít lupu nejrychlejší jak ověřit pravost zlata je najít státní punc a ryzostní označení zlata. Dejte si, ale pozor! Padělatelé se snaží vytvořit iluzi, že ryzostní označení na prstenu je. Ovšem při důkladném prozkoumání, zjistíte, že jde o spíše vizuální napodobeninu, která nejde v podstatě přečíst, ale na první pohled vypadá podobně. V žádném případě se nenechte ošálit tím, že řeknou, že prsten je zakoupen v zahraničí a proto nemá státní punc. Nebo, že ryzostní značky jsou špatně naražené. Nebo klasická odpověď, že o tom nevěděli, že ten prsten koupily za 15 tis a teď potřebují peníze.

Padělek zlatého prstenu
Zde jde vidět padělaní značení ryzosti šperku.

Další možnost padělaní prstenu

Časté nabídky jsou také na prsteny, které jsou stříbrné a jsou pouze pozlacené. Tedy je na nich nanesen mikroskopické množství zlata. Toto zlato na celém prstenu nemá žádnou cenu a nedá se zhodnotit. Prsten má tedy cenu pouze stříbra. Samotné stříbro dnes na trhu nemá vysokou výkupní cenu. A s porovnáním se zlatem je jeho cena zhruba nulová.

Nejrychlejší možnost jak poznat tento prsten je mít u sebe lupu a zkontrolovat jestli není na prstenu vyražena ryzostní značka stříbra 925K. Nebo přímo státní punc stříbra. Což je zajíc víz obrázek.

Punc stříbra
Punc stříbra

Jak poznat zlato pomocí buližníku?

Základním testem jak poznat jestli je zlato pravé je test na prubířském kamení tedy buližník. Prsten na kameni otřeme a na černém kameni vzniknou stopy kde jsou zlaté částečky díky kyselině dusičné můžeme určit zda se jedná o zlato. Dále se používají různé koncentrace kyseliny na různé ryzosti zlata. Můžete tedy určit zda se jedná o 9K, 14K, 18K, 24K.

POZOR: Pokud je prsten stříbrný a je pozlacený musíte si dát pozor na první pohled bude zlato držet, protože otřete nános pozlacení. Doporučujeme lupou prozkoumat místo stěru zdali po otěru nezmění prsten v daném místě barvu.