POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 630,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-Ne, 9-17 h)

Přísloví a citáty o stříbře

Drahé kovy jsou vděčným objektem lidové slovesnosti, často se o nich také vyjadřují slavní lidé. Přísloví a citáty se v hojné míře objevují například i o stříbře, byť je obecně o něco méně populární než zlato či diamanty.

Pojďme si připomenout ty nejslavnější výroky:

  1. „Trochu stříbra zničilo víc duší než ostrý meč těl.“ Walter Scott. Skotský autor skvostných historických románů svou myšlenku vyjádřil trochu poeticky, ale v zásadě má pravdu, že?

  2. „Génius bez vzdělání je jako stříbro v dole.“ Benjamin Franklin. Někdejší hlava amerického státu uhodila, jak se zdá, hřebík na hlavičku.

  3. „Máslo před obědem zlato, po obědě stříbro, po večeři olovo.“ Lidové přísloví. Inu, kdo chce zhubnout nějaké to kilo, musí se tímhle příslovím naučit chtě nechtě řídit.

  4. „Mluviti stříbro, mlčeti zlato.“ Lidové přísloví. Tohle tak úplně velikost stříbra nezdůrazňuje, ale budiž, dejme je k dobru. Metafora o tom, že je lepší někdy nemít tak úplně povídavou.

  5. „Jablka zlatá na stříbrné půdě – slova promluvená v pravý čas“ či též „Jako zlatá jablka se stříbrnými ozdobami je vhodně pronesené slovo“. Lidové přísloví. Tohle říkali už staří Římané, kteří o moudrosti museli něco vědět, protože své vědomosti z velké části převzali od Řeků. Zkrátka a dobře, když něco řeknete v pravou chvíli, může to klidně mít i cenu stříbra (potažmo zlata, ale o tom se tu teď nebavíme).

  6. „Věnem jsem dostal stříbro, prodal jsem svou moc.“ Plautus. Výrok z proslulé Oslovské komedie snad nepotřebuje hlubší komentář, je to spíše antická básnická hříčka.

  7. „Bojuj zbraněmi ze stříbra a vše přemůžeš.“ Lidové přísloví. Proslulé latinské pořekadlo, které dává za pravdu všem, kdo věří v sílu peněz. Stříbrem se tu totiž myslí samozřejmě mince, nikoliv sekery či meče.