POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-Ne, 9-17 h)

Podpora Windows XP končí – pomůžeme vám

Je tomu skutečně tak. Po dlouhých třinácti letech ukončil softwarový gigant Microsoft oficiální podporu svého dosud nejúspěšnějšího a mezi uživateli hojně oblíbeného systému, Windows XP. Od 8. dubna pro populární „xp-čka“ nevychází žádné aktualizace a bezpečnostní záplaty.

Uživatelům to sice nebrání používat systém dál, protože sám o sobě je funkční. Mnoho výrobců softwaru dokonce prohlásilo, že budou u svých produktů podporovat funkčnost na Windows XP i nadále. Příznivci XP by ale měli brát na vědomí, že je nyní systém zranitelnější ze strany počítačových hackerů. Ti se nyní chtějí na XP více zaměřit a pokusit se prolomit jeho bezpečnostní nedostatky.

Windows XP přišel na světlo světa v roce 2001 a ačkoliv se v počátku jednalo o systém plný chyb, který vyvolával mezi lidmi rozporuplné ohlasy, postupem času se z něj díky vydávaným aktualizacím a servisním balíčkům stal nejoblíbenější operační systém, který z nejvyšších příček ve statistikách nedokázaly sesadit ani novější Windows Vista. Povedlo se to až systému Windows 7.

A proč šlo mezi uživateli o tak oblíbený systém? Oproti svým předchůdcům šlo totiž o první operační systém od Microsoftu, který již nebyl postaven na základě MS-DOS a neměl jeho přímou podporu. Navíc přinesl nový vzhled, který si vybaví snad každý, kdo přišel někdy s počítačem do styku. Charakteristická modrá lišta, zelené tlačítko Start, a nezapomenutelné pozadí plochy.

windows xp

Samozřejmě to ale nebyly pouze vizuální změny, které udělaly z Windows XP legendu. Systém měl totiž i mnoho vnitřních inovací, které usnadnily práci s počítačem. Šlo například o přímou podporu vypalování CD, a mnohem lepší a širší podporu hardwaru. A protože se systém těšil opravdu dlouhé podpoře Microsoftu, dočkal se i tří vylepšení, tzv. Service Packů, z nichž poslední vyšel v roce 2008. Ty přidávaly do systému nové funkce a opravovaly chyby.

Zajímavostí je, že ačkoliv jde o třináct let starý systém, mezi lidmi je stále oblíbený a je nainstalován v mnoha počítačích. Podle statistik vede mezi používanými Windows verze 7, za ní je XP, a až na třetím místě se nachází nejnovější Windows 8.

Pokud potřebujete poradit jaký operační systém použít na vašem počítači (kvůli kompatibilitě hardwaru) stavte se k nám do zastavárny nabízíme reinstalaci operačních systému.