POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-So, 9-17 h)

Péče o diamanty a diamantové šperky

Nejen šaty dělají člověka, i šperk o nás ledacos prozradí. Chceme-li, aby diamanty a diamantové šperky vypadaly pořád jako nové, aby byla zachována jejich krása a lesk, musíme dodržovat určité principy při jejich nošení, ale i péči o ně.

Diamanty nejsou pro každodenní nošení

Diamantové šperky nejsou doplňky využívané po celý den, nejsou vhodné pro jakoukoli příležitost, ani doplňkem jakéhokoli oblečení. Jejich oblékání musí být vždy zodpovědné a promyšlené. Diamanty jsou výjimečné, žádají si tedy výjimečné příležitosti, ale i zacházení. Takovéto klenoty by měly být vždy poslední věcí, která najde své místo na těle při oblékání a první, která je sundána  při svlékání. Po každém použití bychom měli ze šperků hebkým hadříkem setřít pot, mastnotu a jiné nečistoty.

Pro uchovávání šperků volíme nejlépe speciální krabičku pro každý šperk, případně jemnou látkou vystlané kazety či šperkovnice. Šperky však ukládáme tak, aby nedocházelo k mechanickému tření s jinými šperky. Jistě není nutné zmiňovat, že bychom měli zabránit kontaktu diamantů s chemikáliemi a neznámými látkami. Nebezpečnými však mohou být i některé agresivnější kosmetické produkty jako jsou lak na vlasy, parfém aj. Kosmetika může zanechat na špercích nežádoucí film.

Sportujete? Nechte diamanty doma

Přestože je diamant charakteristický svou tvrdostí, je vhodné ho na hrubé manuální práce či sport nechat doma. Stejně tak při koupání v bazénu či lázních. Nejlépe uděláme, když čištění i opravy našich diamantových šperků svěříme odborníkům, a to alespoň jednou za rok.

Jestliže zvolíme domácí čištění, šperky rozhodně nevyváříme ani nedrhneme kartáčem. I když je diamant nejtvrdším nerostem na Zemi (tvrdost 10 na Moshově stupnici), při čištění se k němu přistupuje úplně jinak.

Pokud je to možné, diamant vyjmeme ze šperku a měkkým kartáčkem s šetrným čisticím prostředkem na šperky, popř. teplou vodou a saponátem ho omyjeme, zbytek šperku můžeme namočit na 20 minut do mýdlové vody. Pro zářivý lesk můžeme drahokam ve finální části namočit do alkoholu (třeba vodky). S diamanty je třeba zacházet jako s opravdovým pokladem. Vyžadují péči a čas, jejich krása nás však bohatě odmění.