POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-Ne, 9-17 h)

Padělky šperků mohou být i zdraví škodlivé

To, že si koupíte nechtěně napodobeninu šperku, je jedna nepříjemnost, přijdete totiž o většinu vložených peněz. Druhá stránka věci je ale možná horší, protože padělané šperky obsahují často toxické kovy, které poškozují naše zdraví.

Odhalila to kontrola z Puncovního úřadu, která v únoru úřadovala v Karlovarském kraji.

Padělky jsou často z Asie

Asi nikoho moc nepřekvapí místo původu padělaných šperků, nejčastěji to jsou východoasijské země. Jmenovitě jde o Čínu a Thajsko. Obsah olova a kadmia je zde často opravdu vysoký, nezřídka jde o šperky nestandardních rozměrů nebo třeba i drahé padělky kabelek. Ke spotřebitelům se dostanou padělky nejčastěji po internetu – v kamenných obchodech je dohledání viníka obchodní inspekcí vlastně hračkou a s tím podvodníci samozřejmě dopředu počítají. Až polovina zboží, které se obchodovalo po internetu, obsahovala některé z toxických kovů.

Pokuta může být udělena až do výše půl druhého milionu korun, toto je ale pochopitelně nejvyšší možná hranice a často jde „jen“ o deseti až sta tisícové sumy. Názvy firem, které pokutu dostaly, zveřejněny ještě v tuto chvíli nejsou. Správní řízení totiž zdaleka není u konce, a pokud se firmy odvolají, může se vše ještě o nějaký čas protáhnout.

Spotřebitelé by měli být na pozoru

Nákup šperků v jakékoliv prodejně by měl správně připomínat trošku detektivní pátrání. Je prodejce, u kterého chtějí nakupovat, uvedený v seznamech Puncovního úřadu a má za sebou už nějakou snadno ověřitelnou historii? Na vystaveném dokladu pak také musí být jasně definovány údaje o tom, jak ryzí kov byl použit a samozřejmě i přesná hmotnost daného šperku. Na vyžádání pak může Puncovní úřad vyhotovit i analýzu šperku, která je k dispozici zcela zdarma.

V současné době funguje na tuzemském trhu na třináct tisíc subjektů, které obchodují s předměty z drahých kovů. Asi dvě třetiny z nich jsou skutečně aktivní, na takové množství už z principu připadá jisté množství podvodníků, jako asi ve všech dalších oborech lidského konání. Jak uvedl současný ministr pro průmysl a obchod Jan Mládek, chystají se samozřejmě i další namátkové kontroly.