POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-Ne, 9-17 h)

Jak otestovat zlato – jednoduché způsoby jak poznat falešné zlato

Sběratelé zlatých mincí ale i ostatního zlata moc dobře vědí, že tento drahý kov má jedinečné vlastnosti, které lze identifikovat pomocí pečlivého zkoumání.

Můžete se naučit rozpoznat pravé zlato od padělků a vyhnout se tak nevyzpytatelným praktikám některých neseriózních prodejců. Chraňte svůj majetek a ujistěte se, že kupované zlato opravdu odpovídá tvrzení prodejce ohledně jeho kvality (čistota, hmotnost…).

Jak otestovat zlaté šperky?

Klenotníci vyrazí puncovní značku na každý zlatý šperk vyrobený z pravého roztaveného zlata. Na náhrdelníku a náramku, se toto razítko nachází v blízkosti zavírací sponky. Prstýnky mají razítko někde na vnitřním povrchu. Někdy je razítko tak malé a nešťastně umístěné, že je potřeba klenotnická lupa, jedná se především o jemné zlaté šperky. Razítko by mělo obsahovat počet karátů, jinak také označované jako čistota zlata (např.: 14K nebo 24K). V blízkosti tohoto razidla se nachází ještě značka výrobce, které garantuje, že se skutečné jedná o zlatý šperk.

Možná máte starší šperk, který ale nemá razítko a vás by zajímalo, jestli se jedná o padělek. Nyní bude potřeba provést testy.

Otestování kyselinou

Všechny drahé kovy mohou být testovány pomocí kyseliny, která poškodí pouze falešné materiály. Pravé zlato můžete doma bez problému otestovat pomocí kyseliny dusičné, aniž byste ho nějak poškodili. Udělejte si na šperku či minci malou značku v místě, kde chcete proniknout povrchem. Naneste malé množství kapalné kyseliny dusičné na toto místo a počkejte na chemickou reakci. Falešné zlato okamžitě změní barvu na zelenou v místě, kde je aplikována kyselina. Šperk zhotovený z pozlaceného stříbra získá po aplikaci kyseliny v daném místě mléčný vzhled. Zlato nebude nijak reagovat na kyselinu dusičnou.
Zlato můžeme dále otestovat pomocí magnetu, na který nebude zlato reagovat, pokud je pravé. Imitace zlata a jiné slitiny magnet přitáhnou.

Zajímavý článek:  Test zlata na buližníku kyselinami