POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-So, 9-17 h)

Objektiv New Petzval Lens – zajímavosti

Objektiv New Petzval Lens – Brass – Canon Mount (kickstarter) Co není, může být, řekli si zřejmě autoři internetové platformy Kickstarter, která se věnuje crowfundingovému financování. Pomocí těchto webových stránek můžete navrhnout projekt z nejrůznějších oblastí lidské činnosti – od kultury a umění přes gastronomii či technologie až ke sportu a představit ho ostatním.

Bude-li je zajímat, mohou zaslat libovolnou částku na jeho realizaci. Díky Kickstarteru spuštěnému v roce 2009 se každoročně podaří vybrat peníze na desetitisíce projektů, z nichž některé vyžadují k realizaci dokonce více než jeden milion dolarů (a úspěšně). Projekt, o kterém bude dnes řeč, si ovšem tak vysoké nároky neklade.

Na začátku byl v roce 1840 slovenský vědec Josef Maxmilián Petzval, kterému se podařilo zkonstruovat speciální mosazný objektiv s vysokou světelností, známý jako Petzvalův. Jeho vynález se specifickým designem vytvářel unikátní snímky s ostrým středem a netradičním bohekem. Petzvalovy objektivy se dlouhou dobu těšily značné slávě, ale již několik desítek let se nevyrábějí. Hodnota Petzvalových objektivů tak stoupá vzhledem k tomu, že se z nich pomalu stávají sběratelské kousky, ale to také znamená, že se pro mnoho amatérských fotografů stávájí nedostupnými. To se rozhodli změnit nadšenci z komunity Lomography, kteří na serveru Kickstarter založili projekt na znovuobnovení výroby těchto objektivů (úkol připadl na ruskou firmu Zenit). Nové objektivy, jež dostaly název New Petzval lens, budou upraveny tak, aby vyhovovaly novým digitálním fotoaparátům, a bude možno je nainstalovat na přístroje Canon a Nikon. Projekt Petzval zaujal na Kickstarteru překvapivě mnoho lidí, kteří obratem zasílali své dobrovolné příspěvky. Daleko dříve než v požadovaném termínu se tak podařilo nashromáždit s dokonce více než desetinásobek stanovené cílové částky, která činila sto tisíc dolarů. Stalo se tak v srpnu 2013 a od května tohoto roku se noví majitelé již těší ze svých objektivů.

Objektiv_New_Petzval_Lens