POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-Ne, 9-17 h)

Nůž Kukri

Nože jsou známými a obávanými zbraněmi odjakživa. A nůž Kukri, přestože se neproslavil v žádném větším souboji v rámci válek, je názornou ukázkou toho, že pokud má nůž dobré vlastnosti a celkový koncept, může být efektivně používán i několik století.

Při prvním pohledu na nůž vás jednoznačně zaujme jeho netradiční tvarování. Nůž je zahnutý a směrem ke špičce se rozšiřuje.

Kukri může mít různé velikosti, v závislosti na tom, kdo a jak si ho vyrobí. Naostřena je vnitřní strana čepele. A proč je vlastně Kukri tolik obávanou zbraní? Je to jednoduché – díky svému tvaru, váze a vlastnostem je v rukách zkušeného bojovníka ideálním nástrojem pro okamžité usmrcení nebo zneschopnění protivníka. Jeden dobře mířený úder totiž dokáže bez problémů useknout nejen ruku, ale klidně i hlavu.

ZAJÍMAVOST: Kukri je nůž používaný Gurkhy, obyvateli Nepálu v oblasti Himalájí. Tato zbraň se v oblasti vyskytuje prokazatelně již několik století.

Kukri má většinou délku čepele kolem 25 centimetrů. Ovšem některé kousky mohou mít klidně půlmetrovou čepel. Efektivní obrana proti Kukri v podstatě neexistuje, jedinou možností je doufat, že se útočník netrefí.

Nemusí ale nutně jít jenom o smrtící zbraň. Kukri nalezne využití i v každodenním životě. Když dokáže efektivně useknout hlavu a končetiny, zvládne úplně stejně dobře nasekat také dříví. V nepálské komunitě Gurkhů má Kukri dodnes své výsadní postavení a patřičnou váhu.

Najít ho můžete také ve výzbroji jednotek armád z oblasti Nepálu, ale také v britské armádě. Ano, i tam má Kukri své místo. V armádě Jejího Veličenstva totiž slouží i Gurkhové, na jejichž způsob boje předpisy pamatují a tak je Kukri oficiální součástí jejich výzbroje. K dispozici je samozřejmě v různých provedeních, podle toho, kde byl nůž vyroben a pro jaké účely. Speciální armádní modely jsou technologicky vyspělejší.