POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč

Volejte: +420 608 943 413 (Po-Ne, 9-17 h)

Nejčastější chyby při investici do zlata

Začátečníci dělají chyby. Žádný učený z nebe nespadl. Platí to samozřejmě pro každý obor lidského konání. Pokud hodláte investovat do zlata, rozhodně je to dobrá volba – ale vyplatí se předtím uvažovat, přemítat a vyvarovat se klasických začátečnických chyb. Je totiž pravdou, že některé pak stojí nemalé peníze.

Fyzicky zlato držet u sebe je základ

Pokud dostanete jen potvrzení, že zlato vlastníte, je něco špatně. Zlato musíte mít fyzicky u sebe. Společnost, která vydá jen papír o tom, že jste majitelem zlatého slitku nebo mince, může klidně zkrachovat. Bezpečným místem bude i bankovní sejf. Jistota je proto vzít si kousek koupeného zlata okamžitě s sebou a uložit je tam, kam zrovna uznáte za vhodné. Certifikát není žádná záruka, padělat tento kousek papíru je velmi snadné a zvládne to snad každý. Daňový doklad od věrohodného prodejce, který na trhu působí už řadu let, je něco jiného – takový papír už hodnotu má.

Je zrovna hodnota trhu na maximu?

Když je zrovna cena zlata v nebeské výši, rozhodně to není důvod, abyste jej zrovna nakupovali. Zprávy typu – zlato roste, nakupujte ho – se vyplatí ignorovat. Je pravděpodobné, že při prudkém nárůstu cena zase poklesne a mohli byste přijít o nemalé finanční prostředky. Letáky zprostředkovatelů o tom, že je zrovna teď příhodná doba nakupovat zlato, raději hoďte do koše. Je sice pravdou, že příhodná doba by byla, ale zejména pro toho, kdo prodává. Jinak by podobná reklama těžko vznikala a zaplatila se. Chybou je prodávat v době, kdy přijde mírný propad ceny zlata. Dá se totiž očekávat a je to také historicky prokázané, že se po nějaké – často krátké – době zase vrátí nazpět. Stačí jen počkat…

Zvládejte své emoce! Finanční trhy překypují investory s dobrými myšlenkami, kteří se však nechali strhnout k ukvapenému jednání. Psychologie investování musí být propracovaná a neměnná. Učte se zvláštních chyb, pokud nějaké přijdou – důležité je, aby vás nevyšly příliš draze. I o tom je totiž svět investování.