POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 630,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-Ne, 9-17 h)

Náhodný objev při venčení psa: manželé z Kalifornie našli zlatý poklad

Že chodit na procházku se psem nemusí být vždy jen nudný stereotyp, o tom by mohl vyprávět (a zcela jistě rád vypráví) manželský pár z americké Kalifornie.

Jejich každodenní rutina se změnila v bezmála pohádkový zážitek, když v dubnu roku 2013 našli na svém pozemku zrezivělou plechovku čnící ze země a v ní zlatý poklad.

Poté, co ji otevřeli, se totiž nestačili divit. Nádoba ukrývala celkem 1400 mincí z druhé poloviny devatenáctého století, tedy období, kdy v Severní Americe probíhala zlatá horečka. Poklad, zachovaný v téměř nedotčeném stavu, byl znalcem oceněn na více než deset milionů dolarů (přes dvě stě milionů korun). Numismatik David McCarthy, jehož nálezci přivolali, neskrýval svůj úžas. „V Severní Americe jsem ještě nikdy neviděl mince takové hodnoty a v takovém stavu jako tady,“ citovala ho agentura Reuters. Samotní manželé, kterým se neobyčejný nález podařil, však raději zůstávají v anonymitě. Bojí se totiž, že by se jejich zahrada rázem stala magnetem pro všechny amatérské hledače pokladů.

Náhodný objev oba manžele nicméně ponoukl k dalšímu hledání a podařilo se jim objevit na své zahradě ještě několik vzácných dvacetidolarových mincí ze stejného období (konkrétně z let 1847-1894). Vzhledem k tomu, že se skrývaly v různé hloubce, odborníci předpokládají, že byly do země umístěny s časovým odstupem. Kdo za tím stojí, není zatím bohužel známo.

Šťastní nálezci se však již nechali slyšet, že si mince nenechají. Podle kalifornských zákonů mají na objev provedený na vlastním pozemku právní nárok a mohou s ním tedy nakládat, jak chtějí. Manželé se nechali slyšet, že mince z velké většiny prodají. Část z nich putovala také na výstavu v americké Atlantě, která se konala loni v únoru.