POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-So, 9-17 h)

Motorové pily – Co musíte vědět před nákupem

O motorové pile už jistě slyšel každý z vás. Jde o nejúčinnější prostředek ke kácení a řezání dřeva. Dnes už se běžně používá snad v každém lesnictví, dřevařském závodu, ale své využití najde i ve stavebnictví. Některé motorové pily totiž umí kromě dřeva řezat i jiné materiály, například zdivo a kámen. Někteří umělečtí sochaři jí též používají při práci.

Princip fungování je jednoduchý. Uvnitř pily se nachází motor, který přes převodové ústrojí pohání řetěz. Ten se nachází přímo na čepeli pily, a nachází se na něm ostré výstupky, tzv. zuby, které zajišťují řezání jako takové.

Motorové pily – Co musíte vědět před nákupem?

Způsoby pohonu mohou být různé. Výkonné profesionální modely většinou používají spalovací motor, fungující na benzín. Pily pro méně náročné zákazníky, mohou být poháněny například elektromotorem, napájeným buď přímo z elektrické sítě, nebo pomocí akumulátoru. Objem motoru může být až 130 cm3 v případě těch nejvýkonnějších pil, v dnešní době už existuje široká škála výrobků, a vybrat si můžete přesně podle své potřeby. Pro běžné neprofesionální použití se většinou používají pily s objemem do 60 cm3.

Důležitá je také délka řetězové lišty, tedy části, která obstarává řezání jako takové. Běžně se setkáte s lištami s délkou do 40 cm, s většími rozměry se setkáte spíše u profesionálních dřevorubců, kteří umí s větším rozměrem lišty správně naložit.

Samozřejmě, motorová pila, tak jako všechna mechanická zařízení, vyžaduje pravidelnou údržbu jako prevenci poškození stroje, ale také prevenci zranění. U motorových pil je nutné dbát zejména na časté promazávání motoru i samotného řetězu, aby se předešlo přehřívání a předčasnému otupění zubů pily.

A jaké máme nejčastější značky pil? V dnešní době už se na trhu pohybuje mnoho výrobců, přesto existují tací, kteří mají tradici a jsou zárukou kvality. Jde například o firmu Husqvarna, Stihl, nebo Makita, s jejichž výrobky jsou spokojeny tisíce zákazníků po celém světě.