POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-Ne, 9-17 h)

Mincovna Münze Österreich

Věhlasná rakouská mincovna Münze Österreich je jedním z akcionářů firmy Argos Heraeus SA, drží zde dlouhodobě zhruba čtvrtinový podíl akcií. Je producentem zlatých slitků v takzvané normě Good Delivery, která značí vysoce jakostní kvalitu zpracování. A jaká je historie této slavné mincovny? Začala se vlastně psát už na konci dvanáctého století…

U zrodu stojí slavný anglický panovník

Jeden z nejslavnějších ostrovních králů, Richard I. Lví Srdce, se výraznou měrou zasloužil o vznik Rakouské mincovny. V roce 1194 totiž vyplatil vévodu Leopolda V. dvanácti tunami zlata, aby se mohl po cestě ze Svaté země dostat na svobodu a převzít konečně vládu nad Anglií. Ihned po zaplacení mimořádně tučného výkupného Leopold začal razit mince špičkové kvality a započala se sláva vídeňské mincovny, která trvá vlastně až do dnešních časů.

Několikrát změnila své sídlo, nejprve se razily mince poblíž Hoher Markt, později i v zimním paláci prince Eugena na Himmelpfortgasse, aby se v moderní době přesunula ražba do centra Vídně v Heumarktu. A je také pochopitelné a samozřejmé, že se tu mince vyráběly prostřednictvím několika různých technik, jak se v běhu staletí zdokonalovala výroba. Ražba kladivem, ale také moderní ražba mincí, jak ji známe dnes, která se zde používá již od poloviny devatenáctého století. A od poloviny století osmnáctého působí v této slavné rakouské mincovně umělečtí rytci-zlatníci, jejichž řemeslo bylo dovedeno k úplné dokonalosti.

Vídeňská filharmonie je tu nejslavnější

Asi vůbec nejznámější rakouskou mincí je ta s motivem Vídeňská filharmonie, která se úspěšně prodává po celém světě už od roku 1988 (v některých ročnících dokonce jde o vůbec nejprodávanější minci světa). Je to skvělý dárek pro někoho blízkého, ale také hodnota pro četné investory a sběratele. Už po dvacet let je v nabídce Münze Österreich celkem dvanáct slitků – odlévané (250, 500 a 1000 gramů), ražené (1, 2, 5, 20, 50 a 100 gramů) a do třetice takzvané Kinebars (1, 5 a 10 gramů). Slitky Kinebars jsou specifické tím, že se na nich objevují stylizované obrázky rakouské národní pýchy – lipicánů.

Video – Mincovna Münze Österreich: