Levné šperky online, expedice do 24 hodin. Poštovné nad 2 000 Kč ZDARMA.

Křovinořezy – Rady před nákupem

Každý zahrádkář ví, jak je obtížné udržet v rozumných mezích divokou zeleň, zejména v období jara a léta. Tehdy se nestačíme ani divit, jak rychle se množí biomasa. Když se už jednou odhodláme k tomu, abychom mohutné keře nějakým způsobem zkrotili, likvidace větví nám zabere klidně půl dne, nehledě na její následné zpracování. Jak si práci ulehčit?

Výrobci zahradnických strojů našli řešení, které nese název křovinořez. Není nic snadnějšího než vzít do ruky přístroj, který většinu práce vykoná za nás. Takové přístroje zkrotí bujné šlahouny neobyčejně rychle a jednoduše, takže se nijak nenadřeme (vlastně se musíme vypořádat především s hmotností přístroje, která se pohybuje kolem sedmi až deseti kilogramů).

 

Jsou vhodné pro náročné terény, kde tráva příliš přerostla či zesílila a stejně tak pro okraje záhonů, kam se není možno jinak dostat. Často se na podobných místech nachází i náletové křoví s pevnějšími kmínky, které odolá obyčejné sekačce, ale ne už křovinořezu. Výkonnější stroje pak zvládnou i mladý les. Křovinořez vypadá většinou nenápadně, jedná se v podstatě o podlouhlé zařízení s žací strunou a madly pro snadnější ovládání.

Existují i silnější křovinořezy určené pro instalaci na zádech pomocí popruhů. Vyrábějí se motorové na benzín a jejich cena se pohybuje v řádech tisíců korun, přičemž cenové rozpětí je opravdu markantní: lze sehnat křovinořez za dva i třináct tisíc korun. Neplatí však, že dražší výrobek je synonymem kvalitnějšího.

Ve skutečnosti má většina křovinořezů základní funkce stejné a jednotliví výrobci potom přidávají vlastní „vylepšení“. Co se značně liší, je také výkon motoru jednotlivých výrobků, případně typ řezných nástrojů – tzv. žacích strun. Práce s křovinořezem je sice jednoduchá, není však od věci dbát zvýšené opatrnosti a pracovat v ochranných pomůckách, ideálně s brýlemi a rukavicemi kvůli odlétajícím kouskům větví.