POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 630,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-Ne, 9-17 h)

Kolik zlata je ve světovém poháru FIFA?

I když neexistuje žádný způsob, jak zjistit přesný počet fotbalových fanoušků po celém světě, všem je jasné, že fotbal je prostě ten vůbec nejpopulárnější sport, ať už to bereme z jakéhokoliv úhlu pohledu.

Každé čtyři roky Mistrovství světa ve fotbale semkne fotbalové fanoušky dohromady a hostitelské zemi přinese kolem čtyř až pěti miliard dolarů. Řídící orgány FIFA si přijdou asi na jednu miliardu dolarů za reklamy. Těm, kteří vyhrají, se uděluje prestižní Světový pohár FIFA. Kolik zlata vlastně tento proslulý pohár obsahuje?

Zlaté složení

Při výšce 37 centimetrů a váze 6 kilogramů je celkem lákavá představa, že je trofej zhotovena pouze z masivního zlata, což by stálo asi čtvrt milionu dolarů. Kdyby to ale bylo ryzí zlato, nebylo by možné, aby jej vítěz (hráč) zvednul jednou rukou. Hráči a realizační týmy ale dostávají ,,pouze‘‘ repliku pokovenou 18-ti karátovým zlatem. Ale i kdyby byla trofej zhotovena pouze z masivního zlata, nemusí být pro některé profesionální fotbalisty tak cenná, jak si můžete možná myslet. Například elitní hráč jako Lionel Messi vydělává zhruba 60 milionů dolarů ročně, což znamená, že na sochu z ryzího zlata si vlastně vydělá za méně než 2 dny.

Cena poháru FIFA

Kolik vlastně FIFA Světový pohár FIFA stojí? Vzhledem k tomu, že cena zlata neustále kolísá, hodnota sochy kolísá s ní. Například hodnota zlata obsažená v trofeji se roku 2006 pohybovala kolem 96.000 $ a téměř 188.000 $ v roce 2010. Nicméně, socha samotná stojí mnohem víc, než jen hodnota zlata v ní obsažená. Roku 1971 byla hodnota trofeje vyčíslena přibližně na 50.000 $, dnes se její cena pohybuje kolem 10 milionů dolarů. Přesto je skutečná hodnota trofeje pro fotbalové fanoušky spíše symbolická a s cenou zlata nesrovnatelná.