POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 630,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-Ne, 9-17 h)

Jak správně skladovat gramofonové desky

Tak přesně tohle by měl mít na paměti každý milovník vinylu a klasiky. Skladování gramofonových desek má totiž svá přesná pravidla, tento materiál sice přináší jedinečný zvuk, ale na druhou stranu je prostě o poznání choulostivější, než třeba DVD nosiče.

V čem tedy spočítá správná péče o vzácná „elpíčka“? V první řadě si musíme říci, že deska je vlastně vyráběna z plastu, ten se poměrně snadno zničí, takže už z principu musíme nakládat s LP deskami opatrně.

Jak správně skladovat gramofonové desky:

Samozřejmostí by měly být stálé teplotní a vlhkostní podmínky. Vlhkost vzduchu by neměla překročit padesát procent, dlouhodobé skladování desek je pak vhodné za nižších teplot, a to třeba i kolem deseti stupňů Celsia. Před použitím je pak nutné desku „zahřát“ na pokojovou teplotu, aby se nepoškodila.

Vinyl
Vinylové desky

Co dále musíme mít na paměti? Desky se musí skladovat ve svislé poloze, aby na sebe zbytečně netlačily. V opačném případě se zkroutí a de facto zničí, horizontální poloha pro ně prostě vůbec není. Důležité také je, aby neměly desky pokud možno žádný kontakt se sluncem nebo obecně zdrojem tepla. Žádný radiátor, žádný přímý sluneční svit. Teplo totiž vinyl nenávratně deformuje. Na druhou stranu nedávejte desky do sklepa, protože tamní vlhkost by způsobila podobnou neplechu. A opatrně také na podkrovní prostory. Naprosto ideální budou boxy nebo police z masivu, které se vyrábí speciálně pro tyto účely.

Desky pečlivě vkládejte do vnitřních obalů. Zamezíte poškrábání, statickému náboji a tak podobně. Opatrně také na mechanické ošoupání vnitřních obalů, dávejte je ještě speciálně do vnějších průhledných obalů, díky kterým budou stále takříkajíc jako „ze škatulky“. A ještě něco – nezapomeňte na pravidelnou údržbu a čištění, ale o tom až jindy!