POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč

Volejte: +420 608 943 413 (Po-Ne, 9-17 h)

Jak spolu souvisejí ceny ropy a zlata?

Zlato má za sebou dlouhou historii jako měřítko hodnoty a kupní síly po celém světě. Mnoho moderních prognostiků nyní studuje vztah mezi cenou zlata a řadou dalších komodit, včetně ropy. Zejména v posledních několika letech se vztah mezi zlatem a ropou poněkud změnil.

Složitý finanční svět

Loňský počáteční pokles cen ropy byl přínosem pro světovou ekonomiku. Tato výhoda zpočátku převážila jiné starosti na trhu. Až do prosince loňského roku existoval úzký vztah mezi cenami ropy a zlata. Nicméně tento vztah je nyní méně jasný, protože mnoho firem se nyní více zabývá potenciálními ekonomickými problémy, včetně např. možnosti deflace.

Cena ropy nyní klesla tak nízko, že existuje obava, že to způsobí škody světové ekonomice, spíše než aby jí to nějak nastartovalo. V poslední době také rostou obavy, že chování vlád v Asii a Evropě (a to právě kvůli ropě) způsobí střednědobé až dlouhodobé inflační tlaky. Dohromady to vytváří velmi neobvyklou situaci, způsobující obavy ohledně inflace i deflace na různých částech trhu.

Podíl srovnávací hodnoty

Jedinečnost současné situace tedy umožňuje obchodníkům kupovat zlato k zajištění ochrany kupní síly pro inflační i deflační scénáře. Nejvhodnější volbou pro bezpečné útočiště aktiv je zlato, a to si samozřejmě mnozí investoři a obchodníci uvědomují.

Odborníci se nyní pokoušejí pochopit trendy ve vztazích mezi těmito dvěma komoditami na dnešním nepřehledném trhu. Používají benchmarkový poměr 15:1, který ale v současné době poskytuje velmi málo informací o tom, zda budou mít nízké ceny ropy i nadále vliv na trend vzestupných cen zlata. Existují také vážné pochyby o tom, zda nebude cena zlata nějakým negativním způsobem ovlivněna současným poklesem cen ropy.