Přichází období, ve kterém ceny nejdražšího z olympijských kovů zřejmě stabilně porostou. Ekonomiky v Evropě jsou ve fázi postupného zpomalování, rekordní hospodářský růst je už pryč. Co to znamená pro hodnotu zlatého kovu na burzách? Jistě, poroste – ale otázkou je, o jak vysokou hodnotu. Zlato je bezpečnou investicí v době recesí a hospodářských krizí, přitom podle ekonomů nejen z USA je jedna doslova na obzoru. Růst nemůže trvat neustále, to by snad ani nebylo v souladu s pravidly vepsanými do řady ekonomických publikací.
Růst ceny teprve začal, co se může stát?
Řada investorů měla připraveno zlato několik let, někdy docházelo i ke ztrátám. Přesto však drželi tento cenný kov i nadále, v očekávání, že hodnota poroste. Trh se zlatem prochází dramatickým vzrůstem a následnými propady. Během velké hospodářské krize ve třicátých letech se hodnota zlata zvedla skoro o polovinu, růst trval prakticky celých pět let. V sedmdesátých letech minulého století dokonce došlo ke zhodnocení zlatého kovu o rekordních 400 procent.
V prosinci 2015 činila cena zlata zhruba tisíc amerických dolarů za trojskou unci, dnes ale překonává hranici šestnácti stovek – a může být ještě lépe, tedy alespoň z pohledu investorů do tohoto cenného kovu. Vyloučen není ani skutečný cenový boom, vždyť na začátku sedmdesátých let nebo v roce 2007 by asi nikdo nečekal, že dojde k tak prudkému nárůstu cen. Trh se zlatem může dojít k velkým změnám, a to v horizontu měsíců. Uvidíme, jak se vyvine napětí mezi USA a Íránem nebo situace v Číně, která prochází hospodářskými problémy nejen díky přítomnosti koronaviru, jenž se mezitím rozšířil i na evropský kontinent. Fáze delšího hospodářského útlumu je zřejmě za dveřmi, to znamená pro cenu zlata vlastně velmi dobrou zprávu.