POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-So, 9-17 h)

Historie společnosti Kodak

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký historický vývoj vedl k tomu, že dnes můžeme zcela běžně používat fotoaparát? Aniž bychom se nad tím nějak pozastavovali, pořizujeme snímky i takových situací čí předmětů, které bychom ještě před několika desítkami let nijak nezaznamenávali. Není to totiž zase tak dávno, kdy fotoaparát představoval spíš velkou vzácnost s vysokou hodnotou.

Fotografická revoluce začal Kodak

Doby, o kterých mluvíme, předznamenávaly počátek velké průmyslové revoluce na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Vývoj nových technologií a průmyslu šel kupředu mílovými kroky a tento osud se pochopitelně nevyhnul ani odvětví optiky a s ní související zmíněné fotografie. Jednou z firem, která je již neodmyslitelně spjata s počátkem fotografie, je legendární americký Kodak. Třebaže se této společnosti v posledních letech příliš nedařilo, ve své době platila za jednu z největších firem zabývajících se vývojem fotoaparátů.

ZAJÍMAVOST: Právě Kodaku vděčíme za vynález přenosného fotoaparátu a přístroji od firmy Kodak byly například pořízené snímky Měsíce.

Kodak pro všechny

Historie této pozoruhodné společnosti se začala psát již před více než sto třiceti lety. V roce 1881 založili dva američtí přátelé, vynálezce George Eastman a obchodník Henry Strong vlastní podnik, který dodával na trh fotoaparáty na svítkový film známé jako „kodaky“. Tyto přístroje se dostaly k široké veřejnosti díky tomu, že nebyly určeny primárně pro profesionální použití, a napomohly tak rozšířit tedy poměrně vzácné fotografování i mezi „běžný lid“. Zájemcům stačilo zakoupit si fotoaparát, poslat film do firmy Kodak a nechat si snímky vyvolat. Není tedy divu, že oba obchodní partneři slavili se svými kodaky úspěch, a pojmenovali po nich proto celou svojí firmu. Připomeňme však ještě pro úplnost, že firma se zabývá kromě výroby fotoaparátů rovněž výrobou a vývojem fotografického příslušenství, tiskáren či digitálních fotorámečků.

Kodak představil v roce 2016 novou kameru na Super 8  film: