POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-So, 9-17 h)

Historie šperků

Historie šperků je dlouhá jako lidstvo samo. Lidé si od nepaměti vyráběli šperky a zdobili se jimi. První výrobky byly z kostí, kamenů a různých druhů přírodnin, které byly v jejich blízkosti. Šperky z kovů začali lidé vyrábět až okolo roku 2700 před. n. l., od té doby zdokonalovali své výrobky a ze šperků se stávala umělecká díla.

Egypt

Tak jako vzrůstala obliba šperků, tak také narůstal počet řemeslníků, kteří se jejich výrobou zabývali, hodně z nich se proto specializovalo pouze na šperky a ti toto řemeslo dovedli téměř k dokonalosti. Nejznámější a nejkrásnější mistrovská díla pocházejí z Egypta, kdy byly v hrobkách nalezeny úžasné poklady. Nejpoužívanějším materiálem ve Starém Egyptě bylo zlato, tím se ovšem mohl zdobit jenom faraón a jeho žena, zlato bylo považováno za něco božského a symbolizovalo věčnost.  Později se zlatem mohli zdobit i hodnostáři a kněží. Kromě zlata bylo k výrobě využíváno stříbro, drahé kameny a barevné sklo. Pro egyptské faraony byl jedním ze základních šperků wesech, což bylo tzv. límcové okruží, náramky a amulet, který nosili zavěšený na prsou. Měl ochranou moc a byl to výsadně královský šperk. Náramky se zdobili jak muži, tak ženy, zato nákotníky byly ozdoby jen pro ženy. U egyptských šperků je typický znak symetrie a ornamenty, jejichž význam byl úzce spjat s hieroglyfickým písmem.

Řím

V Římě se nacházelo mnoho zlatnických dílen, ve kterých byste našli také zlatníky z orientu a Řecka.  Římské šperky byly ovlivněny helénistickým šperkařstvím, jehož hlavní znak byly populární dvojité spirály, kterými byly zdobě náramky, náušnice a náramenní ozdoby. V Římě se ze zlata nevyráběl i pouze šperky, ale u bohatých rodin najdeme zlatem zdobený nábytek a dekorační předměty do domácnosti.

V římském šperkařství se setkáváme s novou technikou smaltování. Je to technika, která vytváří na povrchu kovu hladký a lesklý ochranný povlak. Smalt dokáže bez ztráty barvy a lesku přečkat i stovky let. Mezi římskými šperky jste mohli najít takové zvláštnosti jako přívěsek, který bylo možné plnit parfémem.

 

Řecko

Řecké šperky byli do 3. Století př. n. l. spíše jednodušší v porovnání s ostatními kulturami. Změnu řecké šperkařství zaznamenalo za vlády Alexandra Velikého, kdy došlo k rozkvětu výroby šperků. Šperky zlatníci zhotovovali několika způsoby, šperky buď odlévali, nebo je tepali z kovových plátů. V Řecku můžeme nalézt také první výrobu kamejí. Populární byli náhrdelník vyrobené ze zlatých kousků, které bývaly duté a plněné pryskyřicí, jejich tvar byl špičatý. Oblíbený motiv jímž se Řekové zdobili byl had, který měl funkci náramku.

Naše nabídka šperků:

Bílé zlato / Brože / Dámské náušnice / Dámské prsteny / Dětské náušnice / Dětské šperky / Masivní šperky / Náramky / Pečetní prsteny / Přívěsky / Prsteny s diamanty / Řetízky