POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 630,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-Ne, 9-17 h)

Hantýrka kolem vinylových desek

Každý kraj naší země, každá společnost, každý fanklub má zkrátka a dobře nějakou svou hantýrku, žargon či chcete-li slang. Nejinak je tomu i u fanoušků hudby zaznamenané na vinylových deskách, pojďme si proto představit alespoň nějaké zajímavé obraty, z nichž většina je jistě příznivcům klasických LP dobře známá!

Tak například trek (nebo též v originále track) je prostě název vylisované skladby. Takzvaný sedmipalec (nazývaný rovněž singl nebo „pětačtyřicítka“) je deska s průměrem sedm palců, pro kterou je typické, že má maximálně dvě nahrávky na každé straně. Inu, to víte, dříve to tak bylo – žádných patnáct nebo dvacet písní na jednom CD, jako to bylo běžné ještě před několika málo lety, než i „cédéčka“ začala být trochu passé. Naproti tomu dvanáctipalec (též „maxáč“, maxisingl) je deska klasické velikosti, díky níž je možné přehrát jeden nebo dva treky v různých verzích. Větší velikost desky znamená laicky řečeno hlasitější hudbu.

Slyšeli jste už někdy pojem šelak? Označuje se jím tvrdá hmota, ze které se vyráběly desky s hudebními nahrávkami. Oproti vinylu šlo o poněkud tvrdší materiál, který ale nevydržel pád na zem. Používal se hlavně u starých gramofonů, které přehrávaly hudbu skrze ocelovou jehlu. Zatímco ve světě se od jeho používání upustilo už v padesátých letech minulého století, v Československu se šelak udržel vlastně až do začátku let sedmdesátých.

Co tam máme dál? Tak třeba takzvaný sampl. Tímto termínem se označuje kus písně, který byl využit do nějaké jiné skladby. Ne snad, aby se šetřily hlasivky, snahou bylo být maximálně originální. Naproti tomu remix je předělávka písničky do nové (nebo lépe řečeno modernější) verze, nezřídka se totiž stávalo, že skladba z padesátých let se trochu upravila a nazpívala ji jiná kapela o dvacet let později.