POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-Ne, 9-17 h)

Deset zajímavých faktů o zlatě

Mnoho lidí kupuje zlato jen jako investici, nebo aby měli ochranu před pádem ekonomiky v případě propadu měny. Ale zlato není jen o investicích. Věřte nebo ne, ale byly časy, kdy byla opravdová zábava zlato mít nebo ho hledat. Dnes už je to trochu jiné, ale i tak vám ukážeme deset zajímavých faktů o zlatě.

10) Zlato se používá v helmách astronautů k odrážení kosmických záření, která škodí, ale zároveň zlato propustí bez problémů světlo. Zároveň udrží astronauta v chladu. Díky zlatu tedy nejenom můžeme vyslat člověka do vesmíru, ale zároveň ho také můžeme dostat živého zpět. Nebo přinejmenším zajistit, že za své vesmírné dobrodružství nezaplatí smrtelnou chorobou.

9) Zkapalněné zlato je vstřikováno do svalů tisíců lidí s artritidou v USA, a tato metoda, byť se na první pohled může zdát nesmyslná a kontroverzní, je prý v sedmi z deseti případů úspěšná.

8) V každé kubické míli moře najdeme 25 tun zlata! Ve všech oceánech je kolem 10 miliard tun zlata, ale nikdo zatím nezná způsob, jak ho ekonomicky vytěžit. Člověk, který by na to přišel, by se nepochybně stal držitelem Nobelovy ceny. Zároveň by ale razantně snížil celosvětovou hodnotu zlata. Investoři tedy určitě tajně doufají, že k tomu nikdy nedojde.

7) Zlato lze rozdělit na tak maličké plátky, že pokud byste postavili sloupec vysoký jeden palec, bylo by v něm více než 200 tisíc samostatných plátků. Je to způsobeno tím, že zlato má vysokou hustotu, a tudíž je ho na jednom místě mnohem víc, než jako by bylo jiných látek.

6) Jedinou unci zlata lze natáhnout do délky až 60 mil. Přestože se takové množství zdá být malým, nesmíme zapomínat, že zlato je těžké, a hlavně má vysokou hustotu.

5) Největší zlatý nugget nalezený v USA vážil 195 liber a byl nalezen v Kalifornii. Ta je považována za ráj všech zlatokopů, právě zde propukla v polovině 19. století obrovská zlatá horečka, která zachvátila většinu Spojených států.

4) Zlato je tak těžké, že jedna kubická stopa váží tunu a půl. Zapomeňte tedy na všechny ty nesmyslné filmy, kdy lupiči v bance nabírají zlaté cihly do pytlů, které si pak přehodí přes záda, a ještě si s klidem a lehkostí mohou dovolit běžet.

3) Je jednodušší a pravděpodobnější najít pětikarátový diamant než zlatý nuget vážící přesně jednu unci.

2) Všechno zlato na světě by bylo možné stlačit do 18yardové krychle. A to už by byla pořádná kostka zlata. Se kterou by se ovšem kvůli její vysoké hmotnosti nedalo ani pohnout.

1) Zlato je tak vzácné, že se říká, že za hodinu je na světě slito více oceli, než bylo kdy v historii slito zlata. Když si uvědomíme, že zlato znali už lidé v dobách před naším letopočtem, tedy tisíce let, a že ocel se slévá teprve pár století…