POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-So, 9-17 h)

Co všechno víte o zlatu?

Co všechno víte o zlatu? Poznáte rozdíl mezi 14 – ti karátovým a 18 – ti karátovým zlatem?

U zlata určujeme tzv. ryzost, která je vyjádřena jednotkou karát, což je poměr ryzího kovu ve slitině. U ryzího zlata se udává 24 karátů. Při nákupu šperků se nejvíce setkáte s hodnotou 14 karátů, což je nejnižší zákonem povolená ryzost, a vyjadřuje nám obsah ryzího zlata ve 14 – ti karátovém. V tomto případě je to 585 dílků z 1000, u 18 – ti karátového zlata je to 750 dílků z 1000. Z toho vyplývá, že 18 – ti karátové zlato má větší hodnotu. Zbylou část nám tvoří jiné kovy, díky nimž může být zlato zbarveno do různých barev.

Mohu si doma sám ověřit ryzost svých šperků?

Ano, samozřejmě. Všechny zlaté šperky vážící více než půl gramu, prodávající se na našem trhu, musí být označen dvěma puncy, což jsou ražené značky. První značkou je státní punc, na kterém je vyjádřena ryzost zlata – může mít dvě varianty:

18 – ti karátové zlato         nebo                14 – ti karátové zlato

Druhý punc nám udává výrobce nebo dovozce. Většinou se jedná o dvě písmena.

Někdy na svém šperku můžete najít ještě nepovinnou značku, kde je ryzost označena číslem, pro 14 – ti karátové zlato je to číslo 585 a 750 pro 18 – ti karátové. Pokud si šperk dovezete např. z dovolené, můžete setkat s označením tzv. Vídeňské konvence. Pokud je na vašem šperku taková uvedena, nemusí již další značku obsahovat. Tyto značky vypadají následovně:

                

Jak „bílé“ zlato získá svou barvu a jedná se ještě vůbec o zlato?

Ke zlatu jsou přidávány jiné kovy, protože z ryzího zlata nejdou šperky vyrábět, je moc měkké. Přidávané kovy a jejich množství způsobuje zabarvení zlata do různých odstínů. Bílé zlato svou barvu získává díky přidání stříbra, niklu a paladia. Stále se jedná o 14 – ti karátové zlato.

Jak poznám rozdíl mezi diamantem a briliantem?

Diamant je přírodní nerost, který se briliantem stává až po vybroušení. Nejčastěji je tvar kulatý nebo oválný. Pokud je diamant vyroben uměle, tak i po vybroušení  briliantovým brusem  by se briliantem nazývat neměl. Tento název patří jen přírodním diamantů. U uměle vytvořeného diamantu se ještě nepodařilo dosáhnout všech vlastností přírodního diamantu, především tvrdosti.

Jakým způsobem jde zjistit, zda je diamant pravý?

K určení pravosti diamantu slouží zkoušečky, které pracují na principu tepelné vodivosti.

Jak se brilianty označují?

Označují se karáty, ovšem nejedná se o stejný princip jako u zlata. Karát u briliantu vyjadřuje tzv. metrický karát, což je váhová jednotka a udává 0,20g. Takže pokud má kámen např. 4 karáty (ct), potom váží 0,80g. V praxi se s přepočítáváním na gramy nesetkáte.