POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-So, 9-17 h)

Co je minerál?

Že se má naše strava skládat z bílkovin, sacharidů a tuků, to patří mezi základní znalosti, které získáváme již na základní škole. A většina z nás si ze školních lavic odnesla rovněž poučku o tom, že správný jídelníček doplňují také vitaminy, vláknina a minerály.

U posledního slova se na chvíli zastavíme – co přesně totiž takový minerál je? Dokázali bychom ho definovat? Jestli si v tomto ohledu nejste příliš jisti a rádi byste si své znalosti trochu osvěžili, jste tu správně. V následujících řádcích se podíváme na to, co si pod pojmem minerál máme představit.

Minerál se představuje

V encyklopediích se můžeme dočíst, že minerál se českým slovem řekne nerost. Slovo minerál je odvozeno od latinského výrazu pro důl, který staří Římané označovali jako minera. Jak český, tak latinský výraz odkazují k tomu, že minerály se získávají těžbou ze země, tedy že se jedná o neživou, geologickou část přírody. Z chemického hlediska jde o sloučeniny různých prvků (případně o prvek jediný), které mají kromě pevného skupenství jen velmi málo společných vlastností.

O minerálech tak obecně platí de facto jediná poučka, a sice že se jedná o produkt přírodních procesů na zemi nebo jiném kosmickém tělese, které se odehrávaly před dávnými miliony let. Ani tak dlouhá historie však neznamená, že by minerály byly nějakým přežitkem. Bez jejich přítomnosti by život v takové formě, jakou známe, patrně nebyl vůbec možný. Jak bylo zmíněno již v úvodu, minerály jsou například nezbytné v naší potravě.

Minerály známe všichni

Ale pojďme do trochu konkrétnějších rovin. Minerálů je k dnešnímu dni známo bezmála pět tisíc, ale pokud se domníváte, že se jedná o odborné termíny, které jste nikdy neslyšeli a ve kterých se nevyznáte, pak jste na omylu. Třebaže většina minerálů jsou samozřejmě ony neznámé složité geologické sloučeniny, patří sem rovněž běžně s vyskytující a notoricky známé nerosty jako pyrit, hematit, fluorit (což je obyčejná kuchyňská sůl), dále drahé kameny, například olivín nebo vltavín, ale mezi minerály řadíme třeba i vápenec nebo železnou rudu.

Video jak se poznávají minerály