POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 630,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-Ne, 9-17 h)

Čeští výrobci gramofonových desek

Ačkoliv by se mohlo zdát, že gramofonová deska je dnes již dávno překonanou a mrtvou technologií, není tomu tak.

Stále se na světě nachází mnoho příznivců gramofonové hudby. A rozhodně si na svých gramofonech nemusejí pouštět pouze archivní nahrávky, které nasbírali během minulého století. Výroba gramofonových desek totiž stále jede a vyrábějí se pořád nové kousky. A možná, že se tomu budete divit, ale nejvíce gramofonových desek – až 6 milionů kusů ročně – se vyrobí v České republice, konkrétně ve společnosti GZ Digital Media v obci Loděnice.

Za socialismu byl tento podnik znám jako Gramofonové závody Loděnice, a po revoluci si svou produkci zachránil díky retro vlně, která v 90. letech vrátila gramofonovým deskám popularitu. Zaměstnanci podniku zachránili před likvidací 10 původních strojů na výrobu desek z 60. let, a tím se jim povedlo produkci desek ve městě zachránit. Lisovací stroje v Loděnici tak stále jedou na plné obrátky a české desky dělají radost i mnoha zahraničním posluchačům. Protože většina desek, které se zde vyrobí, jdou na export.

Těžko se tomu lze divit, když si zde své omezené série gramofonových nahrávek nechávají nahrávat i interpreti světového významu, kteří jsou populární u fanoušků po celém světě. Pokud byste se tedy rozhodli pořídit si gramofonovou desku Lady Gaga nebo skupiny Radiohead, vězte, že byla vyrobena v České republice.

Největšími odběrateli desek z firmy GZ Digital Media jsou tradičně obchody v USA a Velké Británii, vysoký podíl ale mají také kontinentální evropské země. Samozřejmě, že pouze deskami by se asi továrna neuživila, a tak firma vyrábí také klasické nosiče v podobě CD. Nicméně, továrna nám dělá v zahraničí dobré jméno hlavně gramofonovými deskami.