POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-So, 9-17 h)

Česká vs anglická koruna

V Korunní komoře chrámu sv. Víta a Pražském hradě jsou uloženy české korunovační klenoty, které byly po staletí symbolem českých zemí a svrchovanost jejich panovníků. Dnes už platí spíše než co jiného především za turistickou atrakci, ale jejich historická hodnota je nevyčíslitelná. Součástí korunovačních klenotů jsou koruna, žezlo, jablko, plášť, kožená pouzdra a další předměty.

V našem hledáčku se dnes ocitne prvně jmenovaná, svatováclavská koruna. Česká koruna byla vyrobena v roce 1346 na zakázku samotného Karla IV., který se stal prvním, kdo ji mohl nasadit na hlavu (ale moc dlouho ji tam asi neudržel, neboť tento pozoruhodný klenot se pyšní hmotností 2,358 kg) Koruna je vyrobena ze zlatého plechu o ryzosti 22 karátů a kromě toho obsahuje dalších 96 ozdobných drahokamů a dvacet perel. Ten největší skvost je pak uložen v kříži na vrcholu koruny, jedná se (údajně) o trn z Kristovy trnové koruny.

Britská, resp. anglická královna je na rozdíl od té české stále tak trochu „aktuální“, neboť Velká Británie – byť symbolicky – zůstává hrdou monarchií. Historie britských korunovačních klenotů sahá mnohem hlouběji do historie než ty české a je také daleko komplikovanější, ačkoliv jejich přesný osud zůstává zahalen tajemstvím. Některé části se pravděpodobněji ztratily, nicméně zmínky o korunovačních klenotech pocházejí již z počátku 13. století a vztahují se ke králi Janu Bezzemkovi.

Dnes jsou klenoty, které se podařilo zachovat v průběhu staletí, uloženy v londýnské pevnosti Tower a jejich jednotlivé části jsou různě staré. Současná anglická koruna jev pořadí již pátou korunou, kterou nosili na hlavách britští panovníci. Tato verze byla vyrobena u příležitosti korunovace krále Jiřího VI. v roce 1937 a inspirovala se podobou korunovační koruny, kterou nosila královna Viktorie.

O šestnáct let později byla ještě mírně upravena do podoby, kterou dnes zná královna Alžběta II. Koruna je vyrobena z platiny a ozdobena sametovým čepcem s hermelínovým lemem a zejména vysokým množstvím drahých kamenů: mimo jiné téměř tři tisíci diamanty a téměř tří sty perlami. Stejně jako ta česká je na vrcholu doplněna křížem, ten byl údajně převzat z prstenu sv. Eduarda, oblíbeného britského krále z počátku 11. století. Anglická koruna váží 910 gramů.