POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-So, 9-17 h)

Brusy diamantů

Aby mohlo světlo rozzářit diamanty těmi nejkrásnějšími barvami, je nutné, aby byly nabroušeny profesionály. V dnešní době se menší diamanty brousí pomocí strojového broušení, větší a náročnější kusy se ale zásadně přenechávají do rukou skutečných odborníků, jinak řečeno fasérům. Ti umí brousit dokonce i velké, tím pádem i dražší kameny.

Díky neustálému vylepšování jsou techniky neustále zdokonalovány. Za perfektní odraz světla v celém spektru barev můžeme vděčit průkopníkovi v tomto oboru Marcelu Tolskowskymu, který v roce 1919 díky jeho perfektním matematickým schopnostem vybrousil diamant do briliantové podoby.

Dnes známe několik typů brusů. Tím nejoblíbenějším je brus kulatý. Ve své podobě se poprvé rozzářil ve 20. letech minulého století. Má neuvěřitelných 57 facet (vybroušených plošek), které dělíme na dvě základní části – spodní část briliantu se nazývá pavilon a horní koruna. Každé má svou vlastní funkci. Na koruně je 33 facet a na pavilonu 24. Zatímco horní část šperku má za úkol zářit všemi barvami, spodní část zvýrazňuje svými rysy část horní (jako na pořádnou královnu).

Dalším technikou je brus zvaný princess. Ten s počtem facet a to s číslem 81 poráží brus kulatý. Má trojboký nebo čtyřboký tvar a je populární při tvorbě svatebních prstenů. Mezi jeho základní parametry patří brilance, oheň a jiskra. Díky jeho přirozenému tvaru se při utváření facet neztrácí tolik jeho hmotnosti. Je ovšem nutné, aby se jednalo o kvalitní a čistou surovinu a práci profesionálního brusiče.

Třetí typ má sice smutný název, ale snad nikdo při pohledu na něj smutný určitě nebude. Říkáme mu kapka slzy. Tento vzor se často nosí například na náušnicích nebo řetízcích. Pro ještě větší dokonalost připojujeme doprostřed tohoto briliantu ještě drobné barevné kameny ve všech barvách, jako například rubíny nebo safíry.

Krásným motivem je srdcovitý útvar, ideální pro všechny zamilované. Nejčastěji si tento vzor milenci kupují k událostem, jako jsou například letité výročí či svatby. Bývá vsazen do solitérů či do náhrdelníků. Je to zkrátka pravý symbol lásky, který doslova rozzáří naše nitra a každá žena nad ním pookřeje. Skutečně netradičním tvarem brusu je styl markýza. Připomíná ovál, který je po bočních stranách vybroušený do špičky. Využívá se v oblasti tvorby luxusních šperků. Umělec se při vytváření tohoto brusu inspiroval motivem kapky. Nakonec ale docílil tvaru, který nám laikům připomíná loďku.

Jelikož tyto dokonalé brusy vznikly díky přesným matematickým výpočtům, není divu, že jedním z brusů je útvar matematický. Jedná se o trojúhelník, který zdánlivě má čtyři strany a čtyři rohy, díky jeho fazetům je jeho skutečných hran ale mnohem více. Lze ho využít jako středový, ale i vedlejší kámen.

Dokument o diamantech v češtině: