POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 630,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-Ne, 9-17 h)

Breitling – historie hodinářské značky

Jak začínala hodinářská značka Breitling, která dnes mezi milovníky luxusních šperků a doplňků platí za legendu?

Říká se sice, že každý začátek je těžký, ale v případě této švýcarské společnosti možná platnost tohoto rčení budeme muset mírně poupravit. Všechno to začalo před více než sto třiceti lety, v roce 1884. Ve švýcarském městečku St. Imier se tehdy čtyřiadvacetiletý Leon Bretiling rozhodl začít podnikat a otevřel si vlastní dílnu. Specializoval se na to, co mu bylo odjakživa nejbližší: časoměrné přístroje, měřidla a nejrůznější chronometry. Podnik pod názvem Breitling začal rychle prosperovat a mladý majitel byl záhy nucen rozšířit výrobu.

Přesunul své podnikání do centra tehdejšího švýcarského hodinářství, městečka La Chaux de Fonds. Když krátce po vypuknutí první světové války zemřel, stále se rozvíjející firmu převzal do svých rukou Breitlingův syn Gaston Breitling vsadil na tehdejší relativní novinku na trhu – náramkové hodinky. Ty se ukázaly jako velice praktické a rychle vytlačovaly do té doby klasické hodinky nošené zavěšené na krku. Třebaže výrobou náramkových hodinek se začala zabývat hned řada slovutných hodinářů, na úspěchu Breitlingu to nijak neubralo. Zvláště si je oblíbili piloti, mohli totiž v kabině letadla lépe sledovat čas do doby, než se vyčerpá palivo.

Letectví se Breitling držel i nadále, během druhé světové války se stal hlavním dodavatelem pro britskou RAF (královskou válečnou letku), posléze pak i pro americké letectvo. Mezitím inženýři z Breitlingu pilně pracovali na zdokonalování svých přístrojů a přicházeli na trh se stále převratnějšími novinkami. Dnes jsou pro nás zpravidla samozřejmostí, před nějakými sedmdesáti lety však hodinky opatřené možností vynulovat ručičky a měřit čas nadvakrát představovalo doslova revoluci.

První chronograf Evolution s kruhovým logaritmickým měřítkem se například prodává dodnes (samozřejmě s moderními úpravami). Breitling dále zůstával v kontaktu s leteckým průmyslem a spolu s rozvojem kosmonautiky dodával své přístroje i prvním letcům do vesmíru. I dnes náleží mezi prvotřídní výrobce hodinek, na které tisíce spokojených majitelů vysoce spolehlivých strojků nedají dopustit.