POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-Ne, 9-17 h)

Bowieho nůž

Prakticky každý, kdo se někdy alespoň okrajově zajímal o nože, už jistě slyšel o tzv. Bowieho noži, lidově řečeném Bowiáku. Tento nůž je opravdovou legendou mezi univerzálními chladnými zbraněmi.

Pojmenován je podle Jima Bowieho, přestože to nebyl on, kdo tento nůž vymyslel. Jim Bowie byl slavný voják a stopař, který žil v Arkansasu, v jednom z nejdrsnějších států, které v 19. století v Americe byly. Známý byl především pro svoje umění zacházení s nožem. A svoje nože si nechával vyrábět od Jamese Blacka, který za ním jednoho dne přišel právě s nožem, kterému se dnes říká Bowieho nůž.

Ovšem jak originál Jamese Blacka vypadal, to už se patrně nikdy nedozvíme. Přestože jsou dnes nože vyráběny podle jeho návrhu, originální tvar a rozměry nejsou známy. Typický bowiák má na délku 25 – 40 centimetrů a je znám především svojí univerzálností. Skvěle se hodí k lovu, sekání a krájení dříví, opracovávání, ale také porcování masa. A Arkansaskou specialitou je pak používání tohoto nože místo párátka.

BOWNUZ

V dnešní době existují nejrůznější provedení bowieho nože. Některé jsou kvalitnější, jiné méně kvalitní. Zpravidla má čepel na šířku zhruba do pěti centimetrů a na nenaostřené hraně se mohou vyskytnout zářezy nebo zoubkování. Rukojeť je pak tvarována pro pohodlný úchop a platí, že bowiáky lépe padnou spíše do větších a mohutnějších rukou. Nasvědčuje tomu také jejich hmotnost. Jde o těžký nůž, se kterým se zkrátka musí umět zacházet. Naučit se to může téměř každý, chce to jenom trochu cviku.

TIP: Bowieho nůž je potom skvělou volbou pro úplně všechny, kteří se rádi pohybují v přírodě a divočině. Odvede totiž neocenitelné služby snad ve všech oblastech. A kromě toho je také hezkým estetickým doplňkem.