POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-So, 9-17 h)

Rozdíl mezi čtrnácti a osmnáctikarátovým zlatem

K tomuto posouzení musíme vědět, co je to vlastně karát. Karát může být i jednotka hmotnosti, my se ale bavíme o karátu ryzosti. Karát je ze zásady jednotkou bezrozměrnou v oblasti šperkařství či klenotnictví výhradně u zlatých slitin.

Laicky řečeno, je to poměr zlata ve slitině. Čtrnáct karátů odpovídá celým 58,5% a osmnáct až rovným 75% podílu čistého ryzího zlata. Proto je zlato osmnáctikarátové považováno za luxusní a přepychové, ne každý si ho tedy může dovolit.

Puncovní značky zlata

Značí se jako Kt či kt (není mezi tím v zásadě žádný rozdíl) a odpovídá 1/24 podílu hmotnosti zlata. Ryzost zlata čistého je tedy 24kt. Vy uslyšíte pravděpodobně o dvou typech, které se využívají v praxi při zpracování karátového zlata. Již podle názvu můžeme odhadnout či usoudit, že zlato osmnáctikarátové bude dražší a kvalitnější než zlato čtrnáctikarátové. Zlato s vyšším počtem karátů je měkčí, je tedy těžší s ním zacházet a umí s ním pracovat jen hotoví mistři šperkařského oboru.

Briliantové šperky jsou top

Mezi vůbec nejdražší šperky patří šperky diamantové, protože se jedná o materiál kvalitnějšího charakteru. Spojení briliantu a luxusnějšího – tedy osmnáctikarátového zlata představuje skutečnou velkolepost. Osmnáctikarátovým zlatem je vyhlášený například Írán, protože je velice známý se svými stovkami stánků s výrobky ze zlata všeho druhů a vší barevnosti. Zvláštností je, že se zde ovšem nepočítá kvalita, zlato se pouze zváží na daný počet gramů a přepočítá se v peníze.

DŮLEŽITÝ FAKT:  U počtu karátů ve zlatě je také její následující odstín. Zlato se čtrnácti karáty má barvu světle žlutou (protože podíl zlata je menší), zlato s osmnácti karáty za to září žluto – oranžovou barvou. Právě díky tomuto patrnému rozdílu, se o kvalitě zlata můžeme přesvědčit i od oka.

Ryzost zlata se může udávat v karátech, nebo se označuje hmotnostními nebo procentními prvky tisíciny z hotového celku. Ryzí zlato je tedy počítáno jako 1000/1000, čtrnáctikarátové 585/1000 a osmnáctikarátové jako 750/1000. Z toho vyplývá další zajímavý rozdíl, a to rozdíl v jejich označení. Šperk se zlata s 585/1000 má ve znaku šestiúhelník, s hlavu labutě uprostřed a v levém horním rohu napsané číslo čtyři. Naopak zlatý či pozlacený šperk s hodnotou 750/1000 má ve svém označení pětiúhelník s hlavou kohouta vlevo a číslicí tři vpravo.