POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 630,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-Ne, 9-17 h)

Česká měna krytá cenným kovem

Jaké by to asi bylo, kdyby byla naše koruna směnitelná za zlato? O takovém kroku jistě uvažoval někdy každý, co všechno by to vlastně přineslo a jaké by byly důsledky? Ačkoliv myšlenka je to jistě příjemná, v praxi by s něčím podobným byly obrovské problémy.

Kvůli minimálním zásobám zlata ve vlastnictví státu by stál například americký dolar až osm tisíc korun. Zabránit by tomu šlo jen tak, že by ve státních pokladnicích bylo na tři tisíce tun zlata.

Ekonomická fantazie na druhou

Bohužel, v možnostech českého státu není, aby byla koruna krytá zlatem. Na světových trzích se obchoduje maximálně v desítkách tun ročně a i Čína nebo Rusko mají fyzické zásoby úplně odlišné od těch našich. Jak říká profesor z katedry měnové teorie a politiky VŠE Zbyněk Revenda, jsou tu jen dvě možnosti, jak tohle zařídit – a obě jsou v rovině bohapusté fantazie.

Zásoby českého státního zlata čítají asi deset tun, většina se jej prodala do Německa v devadesátých letech minulého století. Pro srovnání, Američané mají v sejfech více než osm tisíc tun, Italové dva a půl tisíce tun. Jediní, kdo fyzické zlato v posledních měsících nakupuje, jsou Číňané a Rusové, kteří mají ale cenného kovu ještě méně.

Pro zajímavost, co svět světem stojí, vytěžilo se v dolech na dvě stě tisíc tun zlata, přibližně osm procent se ho nenávratně ztratilo.

Cena slitkového zlata zažívá propad

Za poslední generaci klesla cena zlatých slitků na trhu až o třetinu hodnoty. To ovšem nebrání soukromým investorům v nákupech, už jen proto, že jeho cena nikdy neklesne na nulu a v době ekonomické krize se cenný kov vždy vyplatí. Česká mincovna dokázala prodat v loňském roce investiční mince za více než půl miliardy korun, a to není zdaleka vše.

Soukromí vlastníci si totiž jen tak mimochodem nakoupili celkově v roce 2015 na čtvrt tuny fyzického zlata, meziročně jde o prudký nárůst. Na nákup je jistě nejvyšší čas, protože cena zlata může do budoucna jen růst i přes určité výkyvy – do dvaceti let by se totiž měly aktuální ložiska této rudy naprosto vyčerpat. A pak už je otázka, zda se najde dostatek nových nalezišť…