POŠTOVNÉ ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč, Výkup zlata za 750,-Kč / 1gram 14K

Volejte: +420 608 943 413 (Po-So, 9-17 h)

Zásnubní prsteny

Tak tenhle šperk si každý jistě nechá líbit! Zásnubní prsteny jsou už po tisíciletí brány jako závazek k životnímu partnerovi, zvláště dámy jej berou jako přímo životně důležitou věc. Vzájemné city, oddanost, dlouholeté a spokojené soužití, co více si přát?

A jak zásnubní prsteny vypadaly, která kultura světových dějin je vlastně „vynalezla“ jako vůbec první? Pojďme si dát k dobru pár historických perliček, na škodu to jistě nebude!

AKTUÁLNÍ NABÍDKA: Zde si můžete podívat na naši aktuální nabídku zlatých prstenů.

Zásnubní prsten dostává obvykle žena, kterou muž požádá o ruku – a až do dne svatby jej nosí na levé ruce, konkrétně na prsteníčku. Právě tam bude po svatbě nošen prsten snubní, ten zásnubní může být přesunut jinam. Nejčastěji se nosí na pravém prsteníčku, ale také na levém prostředníčku, záleží na tom, kde to bude nejpříjemnější.

Poprvé se zásnubní prsten používal v antickém Egyptě, tehdy se dával běžně na levou ruku. A to prý z romantických důvodů, žíla levé ruky byla v přímém spojení se srdcem. Elegantnější vysvětlení je ale nasnadě, leváků je málo a pravá ruka se prostě používá při práci, tam by prsten tak trochu vadil v jakékoliv podobě.

ZAJÍMAVOST: Antický Řím přinesl další novinku, ženy nosily prsteny hned dva. Ten zlatý byl určen hlavně k oficiálním příležitostem, kamenný se nosil při běžných domácích činnostech.

Ve středověké Evropě byly snubní prsteny povinnou součástí každé svatby od devátého století, rozhodl o tom kdo jiný než tehdejší papež. A rozhodně nemusely být vždy jen zlaté, ostatně, každý na to neměl dost peněz. Někdy bývaly i ze stříbra, ale také z trávy nebo třeba jen z kroužků od záclon. A co je zajímavé, až do minulého století je nosily jen a pouze ženy! Moderní doba však přinesla emancipaci v tom směru, že prsteny snubní i zásnubní nosí oba partneři. Tento trend je běžný hlavně v rámci USA a postupně se šíří i na Starý kontinent.

Pár slov závěrem? Snubní prsteny měly symbolizovat domov, o který se žena bude starat a také oddanost manželovi, to mělo platit i pro společné lože.